Gündem Haberleri

  Ağrı kesici Oxycontin ölüme neden oluyor

  Hürriyet Haber
  26.07.2001 - 14:46 | Son Güncelleme:

  Çok şiddetli ağrılar için verilen ''OxyContin'' adlı ağrı kesicinin, yanlış kullanılması durumunda alışkanlık yaparak ölüme neden olduğu açıklandı.

  ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve ilacın imalatçı firması Purdue Pharma tarafından yapılan açıklamada, ilacın yasadışı kullanılmaması için önlemler alınması istendi.  Genellikle kanserli hastalar ve çok şiddetli ağrısı bulunan hastalara verilen OxyContin ilacının, narkotik oxycodone maddesinin değişik bir versiyonu olduğu ve hastalarda 12 saat ağrıyı dindirdiği kaydedildi.

  İlacın çiğnenmesi, burna çekilmesi veya şırınga edilmesi halinde, morfin gibi alışkanlık yaparak ölüme yol açtığı belirtildi.

  İlaç ile ilgili olarak şimdiye kadar 100 ölüm olayının rapor edildiği açıklandı.  Uyuşturucu bağımlılarının, ellerine geçirdikleri ilacın üzerindekiuyarıyı okumadıklarına değinen FDA yetkilileri, doktorların ilacı sadece çok şiddetli ağrısı olan hastalara vermesi durumunda ilacın yanlış ellere geçerek tehlike yaratmayacağını kaydettiler.

  Uzmanlar, OxyContin'in diş ağrısı veya ameliyat sonrası meydana gelen ağrılarda kullanılamayacağını vurguladılar.

  Purdue firması, 800 bin doktora ilaç ile ilgili uyarıyı içeren mektup gönderdi.  FDA'nın internet sitesinde ise ilacın emniyetli yerde saklanması ve artan ilaçların imha edilmesi gerektiği belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı