Gündem Haberleri

  Ağrı Dağı'nda korkutan patlamalar

  Aydın DENİZ/IĞDIR, (DHA)
  17.08.2006 - 16:15 | Son Güncelleme:

  Dağda son 10 gündür taş kaymalarının yaşandığını söyleyen Korhan Köyü muhtarı Habip Çakar, “Patlama sesleriyle birlikte büyük kayalar, çamur ve kirli sular eteklere doğru iniyor. İncelenmesi için Valiliğe dilekçe verdik” dedi.
  Ağrı Dağı’nın kuzey tarafındaki 4 bin metre yükseklikte bulunan Korhan Yaylası’nda patlamalar nedeniyle dere yatağının açıldığı ve Selan mevkisindeki meranın adeta ikiye bölündüğü iddia edildi. Son 10 gündür gece gündüz patlama sesleri duyduklarını söyleyen Korhan Köyü Muhtarı Habip Çakar, göçerleri bölgeden uzak tutmaya
  SESİN NEDENİ ERİYEN BUZULLAR İDDİASI
  Iğdır Köylere Hizmet Götürme Birim Müdürü Orhan Şaban, aşırı sıcaklar nedeniyle Ağrı Dağı'nın yüksek kesimlerindeki kar ve buzulların eridiğini söyledi. Eriyen kar ve buz sularının, dağ eteklerine kaya parçalarının düşmesine neden olduğunu belirten Şaban, “Bölgede iddia edildiği gibi patlamalar olması söz konusu değil” diye konuştu.  Vali Vekil Gökhan Gürbüz de Ağrı Dağı'nda herhangi bir patlama olmadığını ifade ederek, “Patlama gibi olan gürültü, dağdan gelen suların neden olduğu gürültüdür. Dağ eteklerine birkaç kaya parçası düşmüş. Bozulduğu iddia edilen bazı yayla yolları da onarılacak” şeklinde konuştu.
  çalıştıklarını belirtti.

  Köy halkının sesler nedeniyle büyük korku yaşadığını anlatan Muhtar Çakar, “Patlamalarla birlikte büyük kayalar, çamur ve kirli sular aşağı doğru akıyor. Endişe içinde bekliyoruz. Durumun incelenmesi için Valiliğe dilekçe verdik. Valilik, en kısa sürede gelip inceleme yapacaklarını söylediler” diye konuştu.

  Iğdır Valiliği aralarında bir Jeoloji Mühendisinin de bulunduğu dört kişilik ekibin yarın bölgede araştırma yapacağını bildirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı