GeriGündem Agop’la Mehmet’i nasıl üzeriz hesabı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Agop’la Mehmet’i nasıl üzeriz hesabı

Agop’la Mehmet’i nasıl üzeriz hesabı
refid:19764381 ilişkili resim dosyası

İstanbul’daki Surp Pırgıç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, Fransa’da, soykırımın inkârını suç sayan yasa tasarısını onaylanmasının Türkiye’deki Ermeni cemaatini derinden yaraladığını belirterek, “Fransa önce ‘Pis Ermeni’ lafından dolayı kendisi özür dilesin. Ondan sonra gereği devlet tarafından yapılır” dedi.

Şirinoğlu, şunları söyledi: “Biz Türkiye’de yaşayan Ermeniler olarak bu kararı şiddetle kınıyoruz. Ben daha önce Başbakan’ı ziyaretimde basın mensupları, 1915’le ilgili ne düşündüğümü sordular. Demiştim ki ‘İki arkadaşın, iki sevgilinin, iki ortağın arasına nifak sokulmuştur, her iki taraftan da büyük zayiatlar vardır. Bunu bir soykırım olarak değil, iki arkadaşın kavgası olarak değerlendirilmesini uygun buluyorum.’ Ben yine aynı sözlerimin arkasındayım. Beklerdim ki bu işi tarihçilere bıraksınlar. Bu olayları tabi ki kimse reddetmiyor. Türk devleti de bu olayların olduğunu kabul ediyor. Fakat burada Ermenileri kullanarak kendi egolarını tatmin etmek ve kendi oyları için Ermenileri ve Türk kardeşlerimizi karşı karşıya getirmek büyük devletlerin lüksü değildir.
Tarihi tarihçilere bırakmalı
Ben daha önce de ‘Ne zaman ki Türkiye’de taviz koparmaya sıra geliyor sopanın ucuna Ermenileri bağlayıp Türk’ü dövmek büyük ülkelere yakışmıyor’ demiştim. Bugün aynı olaydır. Burada Agop düşünülmemiştir. Agop’la Mehmet birbirlerini nasıl üzerler, biz nasıl prim çıkartırız onun hesabı yapılmıştır. Benim şahsi görüşüm budur. Sayın Başbakanımızın ve devlet büyüklerimizin dediği gibi tarihi tarihçilere bırakmak gerekir. Beyanatlarım veya benim gibi insanların beyanatları karşılıklı insanları kırabilir. Bunu daha demokratik platformda insanlar birbirini kırmadan neticeye bağlanması hem Türkiye için hem de dünya için daha olumlu gelişme olacaktır. Biz Türkiye Cumhuriyeti Ermenileri olarak Türkiye’de çok huzurluyuz.”     

1789 Devrimi’ne karşı devrim

- FRANSA Senatosu’nun kararı tepkiyle karşılandı.
- TBMM Başkanı Cemil Çiçek Fransa Parlamentosu’nun, yapılan hatanın tüm Fransa’ya mal edilmeden düzeltilmesi ve aklı selimin hâkim kılınması yönündeki beklentimizi muhafaza etmesini istiyoruz.
- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Bu yasa, 1789 Fransız Devrimi’ne karşı bir devrim yasasıdır.
- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Siyasi aklın gereğini yapabilir ve zamanında diplomatik adımlar atabilirse, Türkiye ortaya çıkan yeni durumu kendi lehine çevirebilecek güçtedir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle