Gündem Haberleri

  Ağlatan kampanya

  Fahir ARIKAN / ANKARA
  05.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pakistan depremzedelerine yardım kampanyası başlatan ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, İkbal’in şiirini okurken gözyaşlarına hakim olamadı. Mumcu ’Kurbanlarınızı vekaletle Pakistan’da kesin’ çağrısı yaptı.

  ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, deprem felaketiyle sarsılan Pakistan’a yardım kampanyası başlattığı grup toplantısında göz yaşlarını tutamadı. Pakistan ulusal şairi Muhammed İkbal’in yazdığı şiiri okuduktan sonra duygulanıp ağlamaya başlayan Mumcu özür dileyerek konuşmasına ara verdi.

  YARDIM BEKLİYORLAR

  Pakistan halkının dondurucu kış koşulları altında hayat mücadelesi verdiğini ifade eden Mumcu, bankaların bütün şubelerinden yatırılabilecek 150 YTL karşılığında vekaletle kurbanların Pakistan’da kesilebileceğini söyledi. Hintli Müslümanların, Kurtuluş Savaşı sırasında ve daha sonra Türkiye’nin yanında olduğunu belirten Mumcu, "Varlığını, var oluşunu hakka adamış, hakkaniyete adamış; canını, kanını, hakka tapanların istiklaline adamış bir milletin vefalı dostları, sizin yardımınızı bekliyor. Lütfen kurbanlarınızı bağışlayın" dedikten sonra konuşamayacağını belirterek ara verdi. Daha sonra olayı Hürriyet’e değerlendiren Mumcu, küçük bir çocuğun, harçlığını Pakistanlı depremzedelere gönderdiğine ilişkin mektubun kendisini çok etkilediğini söyledi. Mumcu, böyle bir şeyi öngörmediğini belirterek, şöyle dedi:

  "Kendimi kontrol edemedim. Biraz daha devam etseydim, gözyaşlarımı tutamazdım. Kesmek zorunda kaldım. Ne hissettiğimi anlatamam. İnsanlık hali, ne yapabilirim. Öngörmediğim bir şeydi, herkesten özür dilerim."

  Öte yandan Erkan Mumcu, beraberinde bazı partililerle birlikte bayramın dördüncü günü ve ertesi günü Pakistan’da olacak. Deprem bölgesinde inceleme yapacak olan Mumcu, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile görüşecek.
  İşte İkbal’in şiiri

  ANAVATAN Lideri Erkan Mumcu’yu ağlatan, Pakistan ulusal şairi Muhammed İkbal’in şiiri şöyle:

  "Dünyanın, insanı mustarip eden hallerinden sıkılmış başka hallere düşmüştüm.

  Melekler beni Hazreti Muhammed’in huzuruna götürdü.

  Bana, ’O alemden hediye getirdin mi?’ diye sordu.

  Ben de ’Dünyada huzur kalmadı, arzu ettiğimiz hayat ele geçmiyor.

  Binlerce gül var fakat hiçbirinde vefa kokusu yok

  Size şişe getirdim cennette bile bulmak imkansız

  Şişenin içinde ümmetimizin şerefi vardır

  Bu şişede Trablusgarp şehitlerinin kanı vardır."

  Herkes duygulandı

  ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, deprem felaketinin yaşandığı Pakistan’a yardım kampanyasını grup toplantısında başlattı. Mumcu, Pakistan ulusal şairi İkbal’in yazdığı şiiri okuduktan sonra duygulandı ve gözyaşlarını tutamayınca sözlerini yarıda kesti. Genel başkanın konuşmasından etkilenen bazı partililer de ağladı.

  Önce deprem şimdi de kar-kış

  8 Ekim 2005’te Pakistan’ı vuran deprem, 73 bin kişinin ölümüne ve 3.5 milyon kişinin evsiz kalmasına yol açtı. Bu ülkeye en büyük maddi yardımı Türkiye yaptı. Kışın gelmesiyle karlar altında kalan deprem bölgesinde yardım çalışmaları sürüyor. Ancak hálá milyonlarca insan zor durumda.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı