Gündem Haberleri

  Ağlasam orucum bozulur mu?

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ramazan ayına girilmesiyle birlikte, Konya Müftülüğü Fetva Komisyonu'na, çok sayıda soru yöneltiliyor. Fetva Komisyonu'na ağlamanın ya da sigara dumanının orucu bozup bozmayacağı da soruldu.

  Günde ortalama 70-80 kişi, çeşitli sorular yöneltmek için telefonla Fetva Komisyonu'nu ararken, bir o kadar kişi de bizzat gelerek bilgi alıyor.

  Fetva Komisyonu yetkilileri, Ramazan nedeniyle en çok oruç, zekat ve fitre konularında sorular yöneltildiğini söylediler. Her gün birbirinden ilginç sorularla karşılaştıklarını belirten komisyon yetkilileri, özellikle sağlıkla ilgili soruların çoğunluğu oluşturduğunu belirttiler.

  Bunların başında da, diş çektirmek ve dolgu yaptırmanın, kan aldırmanın, kulak yıkatmanın, göze ilaç damlatmanın orucu bozup bozmayacağı soruları geliyor.

  Bu arada, ağlamanın, sigara dumanının da orucu bozup bozmayacağı yöneltilen soruların arasında yer alıyor. Zekat ve fitre konusunda da anne, baba ve çocuklara zekat ve fitre verilip verilmeyeceği soruları yöneltiliyor.

  Cep tefonum için nohut okutsam

  Fetva Komisyonu üyeleri, günlerin özelliği dışında, bidat ve hurafelerle ilgili soruların da küçümsenecek düzeyle olmadığını belirttiler. Yetkililer, kanunlarla çözümlenecek sorunların bile kendilerine danışıldığını bildirdiler. Bununla ilgili bazı sorular da şöyle:

 • Cep telefonum çalındı. Nohut okutsak telefonumuzun bulunacağı söyleniyor. Ne yapabiliriz?

 • Kız kardeşimin kocası, bir süre sonra döverek sokağa bıraktı. Bize ne önerirsiniz?

 • Saç kestirmek günah mı?

 • Başı açık olarak evimde abdes alıyorum. Abdesim bozulur mu?

 • Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı