Gündem Haberleri

  AGİT metnine 'minare ayarı'

  Uğur ERGAN/ANKARA
  03.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İsviçre’deki minare yasağını metne ekleyip, “Yasak Avrupa’da kültürel soğuk savaş başlatır” uyarısında bulundu.

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsviçre’nin minare yasağının ardından dün Atina’daki AGİT toplantısında yaptığı konuşmanın metnini değiştirdi. Davutoğlu, daha önce hazırlanan konuşma metnini kurmaylarından istedi. Minare yasağına değinilmediğini fark eden Davutoğlu, metnin değiştirilmesi talimatı vererek, İsviçre’nin minare yasağını eleştirdi. Davutoğlu, “Bu yasak, AGİT’in kuruluş temellerinden birisi olan din özgürlüğü ile bağdaşmamaktadır. Bu kabul edilecek bir durum değildir” dedi.

  Uyarı bizzat İsviçreli bakana

  Davutoğlu, toplantı sırasında biraraya geldiği İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey’e de tepkisini dile getirdi. Davutoğlu, yasağın İsviçre’yi uluslararası toplum nezdinde küçük düşürdüğünü, İslam dünyasının en kısa sürede bu yanlıştan dönülmesini beklediğini söyledi.
  İsviçre’deki İslam toplumunun minare ile başlayan yasağın daha sonra cami ve ibadet yasağına dönüşmesinden endişelendiğini söyleyen Davutoğlu, ileride gündeme gelebilecek Avrupa’da kültürel bir soğuk savaşın baştan engellenmesi gerektiğini belirtti.
  Calmy-Rey, İsviçre’de daha önce, Türkiye’nin Bern Büyükelçisi Oğuz Demiralp’in de bulunduğu İslam ülkeleri büyükelçileriyle bir araya geldi. Calmy-Rey, büyükelçilerden minarenin önemini de öğrenmeye çalıştı. Türk Büyükelçi Demiralp, bir caminin en önemli sembolünün minare olduğunu belirterek, “Minaresiz cami mescid olur. Böyle şey kabul edilemez” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı