Gündem Haberleri

  AGİT heyetine medya önerisi

  Rifat BAŞARAN / ANKARA
  08.06.2017 - 23:26 | Son Güncelleme:

  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) heyeti TBMM’de muhalefetle bir araya geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu görüşmede, AGİT medya temsilcisinin bir heyetle Türkiye’ye gelerek ‘medyaya yönelik baskı ve tutuklu gazetecilerle ilgili inceleme yapmasını’ istedi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’deki kabulü, 1.5 saat sürdü. AGİT heyeti, darbe girişiminin ardından yaşananlarla referandum sürecine ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Heyet üyeleri, Türkiye’de normalleşmeye dönüş şartlarının oluşturulması konusunda yardım etmek istediklerini belirterek, “Türkiye varlıksal ve yaşamsal sorunlarla mücadele ediyor. Bunların başında da terörizm, OHAL uygulamaları ve Suriyeli mültecilerin göçleri geliyor. Bu konularda Türkiye’ye yardımcı olmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

  Darbe girişimi sonrası FETÖ ile mücadeleyi desteklediklerini vurgulayan heyet üyeleri, “Ancak masum insanların bu süreçten zarar görmemesi gerekiyor. Bu çerçevede AGİT ilkelerine uygun hareket edilmesini diliyoruz” görüşünü dile getirdi.

  MAĞDUR KOMİSYONU SORULDU
  Heyet üyeleri, OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname’lerle ilgili mağduriyetlerin inceleneceği Mağdurlar Komisyonu’nun nasıl çalıştığını sorarken, Kılıçdaroğlu, komisyonla ilgili sıkıntılar olduğunu, Anayasa Mahkemesi’nin, CHP’nin başvurusuna rağmen OHAL kararnamelerine bakmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu darbe girişiminin ardından basına yönelik baskılar olduğunu da belirterek AGİT medya temsilcisinin bu konuda Türkiye’ye bir heyetle gelerek medyanın durumu ile ilgili durum tespiti yapılması gerektiğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, AB’nun Suriye konusundaki tavrını da eleştirerek, “AB maalesef Suriye’deki gelişmelere uzunca süre kayıtsız kaldı” dedi.

  Daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, AGİTPA heyetini kabul etti. HDP, görüşmede HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı milletvekillerinin tutuklu olmasını ve milletvekilliklerinin düşürülmesini de gündeme getirdi.

  Ardından MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, AGİTPA heyetini kabul ederek partisinin görüşlerini iletti.

  Etiketler: CHP , agit , gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı