GeriGündem Ağırlıklı gündem ekonomi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ağırlıklı gündem ekonomi

Ecevit giderken yaptığı açıklamada "amacımız siyasal ilişkilerin yanısıra ekonomik ilişkilerin de geliştirilmesi" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit ve beraberindeki heyeti taşıyan özel uçak, TSİ 23.58`de, Washington yakınlarındaki Andrews Hava Üssü`ne indi.

Başbakan Ecevit`i, hava üssünde, Türkiye`nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, Türk Silahlı Kuvvetler Ataşesi Hava Tuğgeneral Orhan Uğurluoğlu ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri karşıladı.

Ecevit ve beraberindeki heyet, Andrews Hava Üssü`nden, Başbakan`ın ikametine ayrılan Ritz Carlton Oteli`ne kara yoluyla hareket ediyor.

Ecevit, ABD'ye giderken havaalanında yaptığı açıklamada işbirliğinin derinleşmesi amacıyla yapılacak görüşmelerin ikili ve uluslararası ilişkiler açısından önem taşıdığını belirtti. Ecevit'in ziyareti sırasında, terörizme karşı işbirliği, Afganistan, Irak, AGSP, Kıbrıs, Bakü-Ceyhan boru hattı ve ekonomik ilişkiler ele alınacak.

MOTOR ARIZASI NEDENİYLE UÇAK GEÇ HAVALANDI

Başbakan Ecevit`in uçağa binmesinin ardından sol motorda arıza tespit edildi. Teknisyenlerin incelemeleri sonucu arızaya sol motordaki yağ basıncının düşmesinin neden olduğu belirlendi.

Ecevit ve beraberindekileri taşıyan özel uçak, planlanandan yaklaşık 1 saat 15 dakika sonra saat 12.20`de havalandı.

Türk Hava Yolları (THY), uçakta kalkıştan önce meydana gelen teknik arızanın, 2 No`lu motorun devrinin rölantide kalarak yükselmemesinden kaynaklandığını bildirdi. THY`den yapılan konuyla ilgili yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Sayın Başbakanımıza tahsis edilen Airbus A 340-300 İzmir uçağımız, Esenboğa`dan Washington`a hareket için saat 11.13`te motor çalıştırmaya başlamıştır. 2 No`lu motorun devrinin rölantide kalarak yükselmemesi, uçakta bulunan teknik ekibin müdahalesiyle düzeltilmiş ve uçak seferine, saat 12.20`de yeniden motor çalıştırarak devam etmiştir."

Başbakan Bülent Ecevit`i Esenboğa Havaalanı`ndan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli uğurladı. Uğurlamada, TBMM Başkan Vekili Murat Sökmenoğlu, Ankara Valisi Yahya Gür, Emniyet Müdürü Hasan Yücesan ile diğer ilgililer de bulundular. 

Ekonomi kurmayları ve çok sayıda işadamanın eşlik edeceği Ecevit'in ziyaretinde, ekonomi konusu da ağırlıklı bir yer tutuyor. Ecevit`in temasları çerçevesinde, tekstil kotalarının yükseltilmesi, FMS kredi borç faizlerinin silinmesi veya düşürülmesi, Türkiye'ye yapılan silah satışlarında Kongre'den zorluk çıkarılmaması,Türkiye'den ABD`ye yapılan ihracat ile ABD firmalarının Türkiye`ye yönelik yatırımlarının artırılması talebinde bulunulacak.

Başbakan Ecevit, Esenboğa Havaalanı'nda ABD'ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, Türkiye`nin dost ve müttefik ABD ile stratejik ortaklık ilişkisinin, uluslararası alandaki gelişmelerin aldığı yön çerçevesinde daha da önem kazandığını söyledi.

"ABD ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin daha da derinleşmesi ortak amacımızdır" diyen Ecevit, olumlu olarak gelişen siyasal ilişkilerin yanı sıra ticari ve ekonomik ilişkileri de geliştirmek gerektiğini vurguladı.

Ziyareti sırasında ABD ile Türkiye arasındaki çok boyutlu ilişkilerin her yönüyle ayrıntılı biçimde ele alınacağını ifade eden Ecevit, ziyaretinde kendisine Devlet bakanları Kemal Derviş ve Tunca Toskay ile Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, milletvekilleri, üst düzey kamu görevlileri, özel sektör kuruluşlarının temsilcileri ve gazetecilerin eşlik ettiğini anlattı.

Ecevit, gezi sırasında, Washington`da ABD Başkanı Bush ve ABD yönetiminin önde gelen yetkilileri ile temaslarda bulunacağını belirterek, bu çerçevede ABD Savunma Bakanı, Dışişleri Bakan Vekili, Ticaret Bakanı, Hazine Bakanı ve Ticaret temsilcisi ile görüşeceğini, Dünya Bankası Başkanı ve Uluslararası Para Fonu İcra Direktörü`yle de biraraya geleceğini kaydetti.

Washington`da ABD Ticaret odalarında Amerikan girişimcileriyle, ulusal basın klübünde yabancı basın mensuplarıyla görüşmeler yapacağını anlatan Ecevit, ayrıca bazı sivil toplum örgütlerince düzenlenen etkinliklere katılmayı öngördüğünü söyledi.

New York`ta ayrıca 11 Eylül`deki menfur terör saldırıları sonucu yıkılan Dünya Ticaret Merkezi`nin enkazının yer aldığı alanı da ziyaret edeceğini belirten Ecevit, ABD`de yaşayan Türk toplumunun temsilcileriyle de bir toplantı yapacağını anlattı.  Ecevit, şöyle devam etti:

"Dost ve müttefikimiz ABD ile stratejik ortaklık ilişkimiz, uluslararası alandaki gelişmelerin aldığı yön çerçevesinde daha da önem kazanmıştır. ABD ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin daha da derinleşmesi ortak amacımızdır. Olumlu olarak gelişen siyasal ilişkilerimizin yanı sıra ticari ve ekonomik ilişkilerimizi de geliştirmek gerektiğini düşünüyoruz. ABD`deki görüşmelerimizde, yetkililere bu konulardaki beklentilerimizi ileteceğiz.  ABD`ye gerçekleştireceğimiz bu ziyaretin, gerek ikili ilişkilerimiz gerek uluslararası gelişmeler açısından önem taşıdığına inanıyorum."

Ecevit bir gazetecinin "Barzani`nin Kuzey Irak`ta Kürdistan denilen bölgede, kendisini Başbakan olarak tanıttığı hakkında size bir rapor geldiği söyleniyor. Bu ABD ziyaretinizi nasıl etkiler?" sorusu üzerine Ecevit, "Kuzey Irak`ta ne olup bittiğini zaten öteden beri izleme olanağına sahibiz, rapor gelmesine gerek yok. Kaygı duyduğumuz konular olduğu vakit, gereken önlemleri alıyoruz" yanıtını verdi. 

"ÖNEMLİ OLAN EKONOMİK İLİŞKİLERİ CANLANDIRMAK"

Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye`nin ABD ile ekonomik ilişkilerini canlandırmanın, bu ülkeden Türkiye`ye daha çok yatırım gelmesini sağlamanın önemli olduğunu belirterek, ``AB`ye sağlanan kolaylıkların sağlanmasını istemek, bizim de hakkımız`` dedi.

Başbakan Ecevit, ABD`ye giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ecevit`e yöneltilen sorular ve cevapları şöyle:

SORU: Başkan Bush için Kuranı kerim`i armağan seçtiniz, neden böyle bir karar aldınız?

CEVAP: Afganistan`a yapılan operasyon ve Taliban`a karşı etkili tedbirler alındığı zaman, bazı çevreler bunu, ABD yönetimi tarafından İslam`a karşı yapılmış bir hareket gibi göstermek istediler. Onun üzerine Sayın Bush, haklı olarak bunun kesinlikle doğru olmadığını, ABD`nin İslam`a büyük saygı duyduğunu belirtti. Bunun için değişik vesileleri değerlendirdi. Bunun gerçekle ilgisi yoktur. İslam`a karşı olsa, biz bulunmazdık içinde. Şu bakımdan böyle bir Kuranıkerim`i kendisine aktarmanın uygun düşeceğini düşündük. Sayın Diyanet İşleri Başkanımızı da geziye davet ettik.

SORU: ABD ile ticari ilişkilerin nasıl bir çerçeve içerisinde geliştirileceği konusunda farklı formatlar öneriliyor. Siz, Beyaz Saray`daki görüşmenizde ticaretin geliştirilmesi konusunda Türkiye`nin talebi olarak hangi formatı önereceksiniz?

CEVAP: Bunların hepsi bizim için makbul, ama ABD için bunların hangisi makbul olursa, onu teşhis edip değerlendirmeye çalışır. Tabii bazılarının önünde yasal engeller olabilir. AB ile ilişkiler bakımından ve kongreden geçirilmesi konusunda engeller olabilir. ABD`nin hangisine daha çok olanak vereceğini göreceğiz.

Bu arada, bir komisyon kurmamızın da yararlı olacağını düşündük. Yani teknik ayrıntıları... Kısa sürede, gezimizden hemen sonra o şekilde iki ülkenin yararına bazı sonuçların alınacağını düşünüyorum. Önemli olan ABD ile ekonomik ilişkilerimizi canlandırmak, ABD`den Türkiye`ye daha çok yatırım gelmesini sağlamak. AB`ye sağlanan kolaylıkların sağlanmasını istemek, bizim de hakkımız.

SORU: ABD`nin AB`ye tanıdığı birtakım centilmenlik anlaşmaları ve kolaylıkların Türkiye`ye teşmil edilmesi bunlar arasında mı?

CEVAP: Tabii, özellikle ona ihtiyaç duyuyoruz. AB ile çok yakın ilişkimiz var. ABD de Türkiye`nin ekonomik bakımından gelişmesine büyük önem veriyor. O halde (AB`ye tanınan olanakların bize tanınması normaldir) diye düşünüyoruz.

SORU: Afganistan`a gidecek birlik için bir kaynak söz konusu olabilir mi?

CEVAP: Evet, ancak böyle (bir katkı karşılığında biz gideriz) havasına girmek de içimizden gelmiyor, doğrusu. Bizim ekonomik açıdan sıkıntılarımızı ABD biliyor. Herhalde bunu göz önünde tutacaktır. Bir ulusal Afgan ordusu ve polisi kurulmasını eğer Afganlar da uygun bulurlarsa, katkıda bulunmak istiyoruz. Buna ABD yönetimi katkı sağlayabilir. Yani herhalde bizim yapacağımız girişimlerin Afganistan`da istikrar sağlanması bakımından ne kadar önemli olduğunu ABD yönetimi biliyordur veya bilecektir. Herhalde bu sorun çözülür diye düşünüyorum. Yoksa bir hayli masraflı olur tabii ki.

SORU: FMS kredilerinin silinmesi nasıl olacak, oradan hemen sonuç çıkar mı?

CEVAP:Bilemiyorum. Onu da konuşacağız tabii ki.

SORU: Bu gezide ABD yönetimine vereceğiniz ana mesajınız nedir?

CEVAP: Dostluğun ötesinde işbirliği.
   
NOTLAR
   
Başbakan Ecevit ve eşi Rahşan Ecevit, uçak Esenboğa Havalimanı`ndan hareket etmeden önce kendisine eşlik edenlerle tek tektokalaşarak, iyi yolculuklar diledi.

Ecevit, yolculuğun yaklaşık 4. saatinde de yine kendisine ayrılan yerden basın mensuplarının yanına geldi ve yolculuğun nasıl gittiğini sordu. Ecevit, iyi yolculuklar diledikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu arada, Devlet Bakanı Kemal Derviş`e, Beşiktaş Kulübü Başkanı işadamı Serdar Bilgili tarafından kulübün kongre üyelik kartı, Beşiktaş şapkası ve forması hediye edildi.

Geziye Gaziantep`ten katılan bazı işadamları, Başbakan Ecevit, eşiRahşan Ecevit ve uçaktakilere baklava ve antepfıstığı ikram ettiler.

Uçaktaki işadamlarının kendi aralarında bazı iddialarla tavla oynadıkları görüldü.

Devlet bakanları Kemal Derviş ve Tunca Toskay ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, zaman zaman uçağın ön kısmında kendilerine ayrılan yerden basın mensupları ve işadamlarının yanına gelerek, sohbet ettiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle