GeriGündem Ağır Roman, Hollywood'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ağır Roman, Hollywood'da

Ağır Roman, Hollywood'da
refid:4931078 ilişkili resim dosyası

İstanbul Devlet Opera ve Balesinin 5 yıldır sahnelediği Ağır Roman-Doğu Yakasının Hikayesi, 24-25 Ağustos 2006 tarihlerinde ABD'de perde açacak. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Kerim Soysal, Cumhuriyet tarihinde ilk defa devlete bağlı bir sanat kurumunun eserinin, okyanus aşırı bir ülkede, ABD'de, görsel sanatların kalbi olan Hollywood'da temsil vereceğini söyledi.

Soysal, yazarı, bestecisi, koreografı, oyuncuları Türk olan bir eseri ABD'de sergilemenin, kendilerine adeta milli takım ruhu yaşattığını kaydederek, oyun için çok ciddi çalışmalar yaptıklarını, bütün detayları yeniden elden geçirerek son derece başarılı bir çizgiye getirdiklerini anlattı.

Kerim Soysal, “Amacımız bizi yanlış tanıyanların, özellikle de yanlış tanıtmaya çalışanların başarılı olmaması. Bu, ilk olmakla birlikte adeta bir kapı açacaktır diye düşünüyorum” dedi.

ABD'li tarafların davetiyle 50 kişilik ekibin bu ülkede ağırlanacağını belirten Sosyal, oyunda rol almak için ABD'den başvuruda bulunan 800 sanatçıdan 22'sinin seçildiğini, oyun dekorunun ABD'de yeniden tasarlandığını kaydetti. Kerim Soysal, bin kişilik salonda 2 gün sergilenecek oyunun biletlerinin tükendiğini bildirdi.

İç içe geçmiş inançları ve dilleriyle bir arada, İstanbul'un Dolapdere semtinde yaşayan insanların hüzün ve neşe dolu yaşamlarını sahneye aktaran Ağır Roman, 1970'lerin Türkiyesinden kesitler sunuyor.

Yurtdışında bir tiyatronun programına girerek ABD'de gösterilecek ilk eser olan Ağır Roman'ın müziği Fahir Atakoğlu imzası taşıyor.

Aysun Aslan'ın, Metin Kaçan'ın romanından uyarlayarak yönettiği ve koreografisini yaptığı “Ağır Roman-Doğu Yakasının Hikayesi” ABD'de ”East Side Story” adıyla Ford Amphitheatre'da sahnelenecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle