Gündem Haberleri

  Ağca'nın tutuklanması İtalya basınında

  A.A.
  21.01.2006 - 14:21 | Son Güncelleme:

  Mehmet Ali Ağca'nın, hakkındaki tahliye kararının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından tutuklanarak Kartal H Tipi Cezaevi'ne geri gönderilmesi, bugünkü İtalyan gazetelerinde geniş biçimde yer aldı.

  La Repubblica gazetesi, serbest kaldığı 8 günlük sürede Ağca'ya yönelik bazı suikast girişimlerinin de ortaya çıkarıldığını ileri sürdü.
  “Tahliyeden sonra onu öldürmeye yönelik planların ortaya çıkarıldığını" iddia eden gazete, Türkiye'deki istihbarat servislerine dayandırdığı bu iddiayı Ağca'nın yeniden cezaevine gönderilmesiyle de ilintilendirerek, "Bu adımın ardında bir arka plan da var. Türk istihbarat servisine yakın kaynaklar, La Repubblica'ya geçen günlerde, 'Ağca'yı öldürmeye yönelik çeşitli girişimler'in söz konusu olduğunu açıkladılar" diye yazdı.
  İtalyan gazeteleri, Ağca'nın yeniden tutuklanırken basın mensuplarına Türkçe, İtalyanca ve İngilizce seslenerek, "Ben Tanrı değilim, Tanrı'nın oğlu değilim. Ben kıyameti duyuracak olan Mesih'im" dediğine de dikkati çektiler.
  La Repubblica, Ağca'nın bu sözlerinin dışarıdaki bazı çevrelere yönelik şifreli bir mesaj niteliği taşıyabileceğini ileri sürerek, "Bazı uzmanlara göre Ağca'nın kıyameti duyurmaktan söz etmesi, kendisine yakın çevrelere yönelik, 'Artık her şeyi anlatabilirim' anlamında gizli bir mesaj niteliği de taşıyabilir" görüşünü savundu.
  Corriere della Sera gazetesi ise haberinde "Ali Ağca yeniden cezaevine döndü. Yattığı süreye ilişkin hesaplar yanlışmış" başlığını kullandı.
  Yargıtay'ın Adalet Bakanı Cemil Çiçek tarafından yapılan inceleme başvurusunu haklı bulduğuna işaret edilen haberde, "Türkiye'deki kamuoyu tahliyeyi iyi karşılamamıştı. Ağca, ülkeyi lekelemiş bir psikopat olarak görülüyor" denildi.
  La Stampa gazetesi, 13 Mayıs 1981'de dönemin papası İkinci Jean Paul'e yönelik suikast girişiminin tetikçisinin "Ben Mesih'im" biçimindeki sözlerini başlığa çıkardı.
  İtalya'nın en önemli ekonomi gazetesi Il Sole 24 Ore, komünist yayın organlarından Il Manifesto ve İtalya Katolik Piskoposlar Kurulu'nun resmi yayın organı Avvenire gazeteleri de Ağca'nın yeniden tutuklanmasına ilişkin gelişmeleri okuyucularına aktardılar.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı