GeriGündem Ağca'nın avukatından karar bozma itirazı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ağca'nın avukatından karar bozma itirazı

Mehmet Ali Ağca'nın avukatı Mustafa Demirbağ, Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin Ağca'nın tahliyesine ilişkin kararı bozmasıyla ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe gönderdi.

Demirbağ, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulmak üzere Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği 10 sayfalık dilekçesinin giriş bölümünde, “Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin kararının CMK 308. maddesi hükmü gereğince Yargıtay Ceza Kurulu'nca incelenmesi ve karara bağlanması talebimdir” ifadesine yer verdi.

Usule ve esasa ilişkin bazı itirazlar sıralanan dilekçede, bir kişi birden fazla suç işlediği zaman bunların cezalarının içtima ettirildiği ifade edilerek, şöyle denildi:

“Bu suçlardan birinin yurtiçinde, birinin de yurtdışında işlenmiş olması durumu değiştirmez ve içtimaya engel teşkil etmez. Birden fazla işlenen suça ilişkin verilen cezalar toplanır, toplanan cezalar üzerinden tek infaz yapılması kanun gereğidir. Aynı suçlar için yurtdışında çekilen cezaların Türkiye'de indirime tabi tutulacağı da yasa gereğidir.
Kanunlarda açıklık olmayan hallerde daima sanık lehine gidileceği hukukun ana kuralıdır.”

Dilekçede, Başsavcılıkça re'sen dikkate alınacak nedenlerle, Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin 20 Ocak 2006 tarihli bozma kararının bozulması için CMK 308. maddesi gereğince Ceza Genel Kurulu'na konunun taşınması talep edildi.
Bu arada, gazetecilerin sorularını yanıtlayan avukat Demirbağ, Mehmet Ali Ağca ile bugün cezaevinde görüştüğünü söyledi. Demirbağ, Ağca'nın tüm bu olayları şaşkınlıkla karşıladığını, üzüldüğünü ve tahliye beklediğini anlattı.

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın itiraz yetkisini konu alan 308. maddesi, “Yargıtay ceza dairelerinden birinin kararına karşı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, re'sen veya istem üzerine, ilamın kendisine verildiği tarihten itibaren 30 gün içinde Ceza Genel Kurulu'na itiraz edebilir. Sanığın lehine itirazda süre aranmaz” hükmünü içeriyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle