Gündem Haberleri

  Ağca'nın avukatı: Müvekkilimin yurtdışına kaçtığı haberleri komik

  Hürriyet Haber
  14.01.2006 - 20:48 | Son Güncelleme:

  Demirbağ, Pendik Doğu Mahallesi Ortanca Sokak'taki bürosunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Ağca'nın nerede olduğuna ilişkin soru üzerine Demirbağ, ”Müvekkilimin Türkiye'den kaçtığı yolundaki haberleri komik buluyorum. Kendisi Türkiye'de. Karakola gidip imza atma zorunluluğumuz da yok. Daha önceden askerlik sorunlarıyla ilgili adımlarımızı atmıştık. Malatya Askerlik Şubesi'nde bulunan dosyasını buraya aldırdık. Tahliye olduktan sonra prosedür gereği askerlik şubesine gittik” diye konuştu.

  Mehmet Ali Ağca cezaevinden tahliye edilirken yanlarında bir polis olması gerektiğini, ancak “Ağca” isminden dolayı 40'tan fazla polisle askerlik şubesine gittiklerini ifade eden Demirbağ, “Ağca artık özgür bir insan. Belki biliyorsunuzdur, yasalar gereği 5 yıl ağır hapis cezası alanlar askerlikten muaf olabiliyorlar. Biz yasal süreci takip ediyoruz” dedi.

  “YENİ BİR HAYAT KURMAK İSTİYOR”

  Demirbağ, “Ağca'nın cezaevinden çıktıktan sonra ilk olarak ne yaptığı” sorusuna, şöyle yanıt verdi:

  “Ağca, cezaevinden çıktıktan sonra yağmurda bir süre yürüdü. Cezaevi çıkışından GATA'ya kadar olan süreçte kendisiyle ilgili yaşanan olayların farkında olmadığını, fakat TV'den görünce çok şaşırdığını söyledi. Ağca, 26 yıl önceki hayatı değil, yeni bir hayat kurmak istiyor. Evlenmek istiyor. Ağca'nın hiçbir ülkeye kaçma veya sığınma durumu söz konusu değil. Çünkü Ağca'nın artık yargılanma süreci bitmiştir, özgür bir insandır. Bağımsız mahkemelerin verdiği kararlara herkesin saygılı olmasını arzu ediyoruz.”

  Demirbağ, Ağca'nın kendisine, 26 yıl sonra ilk kez plastik kaşık yerine metal kaşıkla, ev ortamında yemek yediğini söylediğini de anlattı.

  “YAZILIP ÇİZİLENLERİ ESEFLE KARŞILIYORUZ”

  Kanunların herkes için eşit olduğunu kaydeden Demirbağ, “TCK'nın ilgili maddesine göre, suç nerede işlenmiş olursa olsun Türkiye'de işlenen suçtan mahsup edilir. 'Rahşan Hanım affı' olarak bilinen yasadan Sivas'tan yargılananların da aralarında bulunduğu birçok kişi faydalandı. Biz de bu yasadan yararlandık” dedi.

  Demirbağ, “Ağca, pazartesi günü GATA'ya gidecek mi?” sorusuna ise “Hayır. Şu an gitmesine gerek yok. Ben yasal prosedürü takip ediyorum” yanıtını verdi.

  Basında Ağca'ya ilişkin çıkan haberlerin asılsız olduğunu, Ağca'nın kimseye tek bir kelime beyanat vermediğini ifade eden Demirbağ, “Yazılıp çizilenleri esefle karşılıyoruz. Hayret ediyoruz. Bu asılsız haberleri yazan kuruluşlar hakkında da ileriki günlerde yasal haklarımızı kullanacağız” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı