Gündem Haberleri

  Ağca'nın avukatı: Ceza süresi teknik konu

  A.A
  10.02.2006 - 15:05 | Son Güncelleme:

  Mehmet Ali Ağca'nın avukatı Şevki Lülecioğlu, Ağca'nın Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamasının bir “uyarlama yargılaması” olduğunu belirterek, her 2 gasp davasından cezasının indirildiğini, ancak infaz süresini ne kadar etkileyeceğinin teknik bir konu olduğunu bildirdi.

  Ağca'nın Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasından sonra Kartal Cezaevi'ne gönderilmesinin ardından adliye binasından ayrılışı sırasında basın mensuplarına açıklama yapan Lülecioğlu, bugün gerçekleştirilen yargılamanın bir “uyarlama yargılaması” olduğunu söyledi.

  Mehmet Ali Ağca'nın 1979 yılında Abdi İpekçi cinayetinden Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde mahkum edildiğini hatırlatan Lülecioğlu, şunları kaydetti:

  “Bu cezası daha sonra 1991 yılı Nisan ayında çıkarılan 3713 sayılı şartla salıvermeye ilişkin bir yasa hükmünden istifade ile 10 yıl ağır hapse dönüştürüldü ve Ağca, 1979 yılındaki işlediği suçlardan sonra ve bu yasanın yürürlük tarihinden sonra başka bir suç işlemiş değildir. Türkiye'ye iade edildikten sonra da 1999 tarihine kadar işlenen suçlardan ötürü şartla salıvermeye ilişkin 4616 sayılı yasanın 6. maddesi hükmünün lehine yorumlanması gerekirdi.

  Çünkü bu madde hükmüne göre; 'Daha önce bir af yasasından yararlananlar ile şartla salıverme yasasından yararlandıktan sonraki tarihte ve yasanın öngördüğü tarih içerisinde yeniden suç işleyenler 4616'dan yararlanamazlar' şeklinde hüküm var.”

  Mehmet Ali Ağca'nın yapmış olduğu ya da kendisine isnat edilen suçları onaylamalarının mümkün olmadığını vurgulayan Avukat Lülecioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Biz bunun savunmasını yapan avukatlar ve hukukçular değiliz. Ama bir hakikat var ki, hukuk herkese eşit olarak uygulanmalıdır. O halde hukuk olur. 'Herhangi bir suçlu kötü ya da bir diğeri iyidir' şeklinde herhangi bir tercihte bulunma hakkı hukukun olamaz. Bu anlamda Mehmet Ali Ağca hakkında hem 3713 sayılı yasanın, hem de 4616 sayılı yasanın uygulanmamış olması, bana göre hukukun yanlış tatbiki sonucudur.”

  -“UYARLAMA KARARI”-

  Şevki Lülecioğlu, bugün yapılan yargılamada bir “uyarlama kararı” verildiğini ifade ederek, “5237 sayılı yasanın, eski 765 sayılı yasanın 497. maddesinin 2. fıkrasına tekabül eden 149. maddesi ile yeniden hüküm tesis edildi, hepsi bu” dedi.

  Ağca'nın her 2 gasp davasından aldığı cezasının indirildiğini ve bunun teknik bir konu olduğunu kaydeden Lülecioğlu, “Kararın Ağca'nın infazını ne kadar etkileyeceği teknik bir konu, incelemek gerekir. Şu anda bir şey söylemek yanlış olur. O konuda şu anda bir şey söyleyemeyeceğim” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı