Gündem Haberleri

  Ağca sahilde çay içti

  Orhan SAAT / İSTANBUL
  15.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mehmet Ali Ağca’nın Avukatı Mustafa Demirbağ ’Yapılması gerekenleri uyguluyoruz. Karakola gitmeyeceğiz’ dedi. Demirbağ, Yargıtay incelemesi için ’Bakanın takdiri, saygılıyız’ diye konuştu ve Ağca’nın ilk gün yağmurda yürüyüp, sahilde çay içtiğini açıkladı.

  TAHLİYE olduktan sonra sırra kadem basan Mehmet Ali Ağca’nın avukatı Mustafa Demirbağ, müvekkilinin kaçtığı iddialarını yalanlayıp, "Ağca Türkiye’de" dedi.

  12 Ocak’ta Kartal H Tipi Cezaevinden tahliye olan Ağca’nın, dün de imza atmaya gitmemesi üzerine Türkiye’den kaçtığı söylentileri güçlendi. Bu nedenle avukatı Mustafa Demirbağ Pendik’teki bürosunda basın açıklaması yaptı ve "Ağca özgür bir insan. Karakola giderek imza atmak gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Gözetim ya da gözaltında değil. Askerlik ve hastane ile ilgili yasal süreçte yapılması gerekenleri uyguluyoruz. Karakola gitmeyeceğiz" dedi.

  ÇAY İÇTİ

  GATA Haydarpaşa Hastanesi’ndeki kontrollerinin ardından hastanenin arka kapısından çıkan Mehmet Ali Ağca’nın önce Kadıköy’de daha sonra ise Kartal Sahili’nde bir süre yağmurda yürüyüp çay içtiğini anlatan Avukat Mustafa Demirbağ, "Hakkında çıkan haberleri ilgiyle okuyor. Sakin biri. Kendisini, hiçbir gruba ve siyasi oluşuma malzeme yaptırmayacağını söyledi" dedi.

  Demirbağ, Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in Yargıtay’a müracaatı içinse, "Bakanın takdiridir, saygılıyız" diye konuştu.

  BUSH İLE GÖRÜŞMEK İSTİYOR

  Tahliyesi sırasında Ağca’nın giydiği kazağın rengi ile ilgili yapılan spekülasyonları değerlendiren Mustafa Demirbağ, "Mavi barışın simgesi. Bu renk kazak giyerek Ağca ’Dünya ile barışmak istiyorum’ diyor." dedi. Demirbağ "Ağca bana Bush ile görüşmek istediğini, çünkü Bush’a söylemek istediği önemli şeyler olduğunu belirtti" dedi.

  MERCEDES RİCA ÜZERİNE

  Demirbağ, Ağca’nın bindiği otomobil ile ilgili olarak da "Bir arkadaş galerici bir başka arkadaşından alıp getirdi. Sadece camları siyah olduğu için bu aracı tercih ettik. Mercedes’in sahibi Turan Süner’i ne ben ne de Ağca tanır. Mercedes rica üzerine getirildi." dedi.

  2 gündür ortada yok

  TAHLİYESİNİN ardından kayıplara karışan Mehmet Ali Ağca’nın gelerek imza atması gereken Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü Çamçeşme Şehit Yüksel Taşpınar Polis Merkezi’nin önünde basın mensuplarının bekleyişi dün de sürdü. Önceki gün kalabalık bir grubun Ağca’ya destek gösterisi yaptığı Polis Merkezi’nin önü dün daha sakindi. Polis yetkilileri, Ağca’nın imza atmaya gelmediğini, polis tarafından da aranmadığını bildirdiler. Kartal H Tipi Cezaevi’nden 12 Ocak’ta tahliye olan Mehmet Ali Ağca, götürüldüğü Pendik Askerlik Şubesi’nden aldığı tebliğ pusulasıyla adres bildiriminde bulunmuştu. Yetkililer, Ağca’nın pazartesi günü akşamına kadar asker kaçağı durumuna düşmeyeceği belirtildi. Ağca pazartesi akşamına kadar askerlik şubesine başvurmazsa, durumu değerlendirilecek ve büyük ihtimalle asker kaçağı olarak aranmaya başlanacak. Bu arada Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği, Mehmet Ali Ağca için özel bir uygulama yapıldığı yönündeki haberleri doğrulamadı.

  ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR

  İstanbul Valisi Muammer Güler ise, Ağca’nın çarşamba gününe kadar GATA Askeri Hastanesi’ne müracaat etmemesi halinde mevcutlu olarak getirileceğini söyledi. Güler, böyle bir durum halinde Ağca yardım edenler hakkında da yasal soruşturma başlatılacağını belirtti.

  Ağca gelirse nöbeti/images/100/0x0/55ea9885f018fbb8f88a473e

  SUSURLUK’ta 1996 yılında trafik kazasında ölen Abdullah Çatlı’nın yakın arkadaşı olarak bilinen Mehmet Ali Ağca’nın Nevşehir’e gelerek mezarını ziyaret edeceği söylentileri üzerine harekete geçen gazeteciler, mezarlıkta nöbet tutmaya başladı. Nevşehirli yerel gazeteci Muammer Başer, "Ağca’nın, Çatlı’nın mezarını ziyaret edeceğini duyunca biz de ilk fotoğrafı çekebilmek için mezarına gelip nöbet tutmaya başladık" dedi. Soğuğa aldırmadan Çatlı’nın mezarı başında bekleyen gazeteciler, çay içerek ısınmaya çalışıyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı