GeriGündem Ağca İtalya'da manşet oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ağca İtalya'da manşet oldu

Abdi İpekçi cinayeti hükümlüsü Mehmet Ali Ağca'nın tahliye edilecek olması, İtalya'da geniş yankı uyandırdı.

Ağca'yı daha ziyade 13 Mayıs 1981'deki Papa İkinci Jean Paul'e suikast girişimiyle tanıyan İtalyan gazeteleri, bugünkü manşetlerini bu konuya ayırdılar.

Corriere della Sera gazetesi, manşetinde, “Ali Ağca hapisten çıkıyor” ifadesini kullandı. İtalya'nın ünlü Katolik yazarlarından Vittorio Messori, başyazısında, Papa İkinci Jean Paul'ün hayatta olsa bu türden bir gelişmeyi sevinçle karşılayacağı belirtilerek, “Papa gerçek bir baba olarak bunu anlayışla karşılardı” başlığı kullanıldı. La Repubblica gazetesi ise gelişmeyi, “Ali Ağca serbest bırakılacak. Vatikan: Bizim hiçbir şeyden haberimiz yoktu” manşetiyle duyurdu. İç sayfadaki bir haberde ise Ağca'nın tahliye kararına ilk tepkisinin, “Sevinçliyim, artık hayatın tadını çıkaracağım” demek olduğu ileri sürüldü.

Ağca'nın Papa'ya suikast girişimi nedeniyle İtalya'da 19 yıl hapis yatmış olduğuna değinen La Stampa gazetesi ise tahliye kararını, ”Türkiye Ağca'yı serbest bırakıyor” cümlesiyle duyurdu. Il Messaggero gazetesi, “Papa'ya ateş açmış olan Ağca serbest” diye manşet attı. Haberde, Ağca'nın perşembe günü serbest bırakılabileceği belirtildi.

Il Giornale gazetesi ise “Papa'ya ateş açmış olan Ağca serbest bırakılıyor. Ancak Ali Ağca'nın sırları varlığını halen koruyor” biçiminde uzun bir manşet kullandı. İtalyan gazetelerinin, Ağca'ya ilişkin haberleri, 1981'deki suikast girişimiyle bağlantılı sunmaları da dikkati çekti. Papa'yı hedef alan suikast girişiminin halen aydınlatılamamış olduğu da tahliye kararıyla birlikte, haber ve yorumlar eşliğinde bir kez daha hatırlatıldı.

Ağca, 13 Mayıs 1981'de Papa İkinci Jean Paul'e Vatikan'daki Aziz Petrus Meydanı'nda suikast girişimi sonrasında, olay yerinde yakalanmış ve 22 Temmuz 1981'de Roma Ağır Ceza Mahkemesi tarafından üç gün süren duruşmalar neticesinde ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Cezasını, önce Roma, ardından da Ancona'da çeken Ağca, hükümlülüğü sırasında iyi hali nedeniyle 1989'da 720, 1994'te 405, 1995'te 180, 1997'de 120 gün olmak üzere ceza indirimlerinden de yararlandırılmıştı.

Af veya cezasını Türkiye'de çekme girişimleri uzun süre İtalyan yetkililer tarafından reddedilmiş olan Ağca, 2000 yılının haziran ayında İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi'nin imzaladığı özel af kararnamesi doğrultusunda Papa'ya suikast girişimi nedeniyle aldığı cezadan kurtulma imkanına kavuşmuştu. Mehmet Ali Ağca, İtalya'da yaklaşık 19 yıl cezaevinde kalmasının ardından, anılan özel af kararnamesi doğrultusunda salıverilerek Türkiye'ye iade edilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle