Gündem Haberleri

  Ağar'dan hükümete eleştiri

  Hürriyet Haber
  19.10.2005 - 14:46 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, hükümetin, yeni personel reform yasa tasarısı ile Anayasa'ya aykırı düzenlemeler peşinde olduğunu öne sürerek, “Memurları sözleşmeli yapmak isteyen iktidar, partizanca tasarrufları için zemin hazırlıyor” dedi.

  Mehmet Ağar, yazılı açıklamasında, Bakanlar Kurulu'na sunulmaya hazır hale getirilen taslakta, memurların sözleşmeli yapılması ve üst düzey yöneticilerin de memurluğa atanmasının öngörüldüğünü belirtti.

  Bu düzenleme ile yaklaşık iki milyon memurun yarısının sözleşmeli hale getirileceğini savunan Ağar, şunları kaydetti:
  “Memurları sözleşmeli yapmak isteyen iktidar, partizanca tasarrufları için zemin hazırlıyor. Lafa gelince katılımcı demokrasiyi savunan iktidar, işe gelince, ilgili memur sendikalarını atlayıp kapalı kapılar ardında düzenlemelerde bulunmakta bir sakınca görmemiştir. Amaç, bürokrasinin daha verimli, daha etkin çalışmasını sağlamak değil, partizanlık ve adam kayırma için uygun ortam hazırlamaktır.

  İktidar, üzerindeki ağır iş talebi baskısını ve yaklaşan erken seçim dolayısıyla yaşadığı paniği, personel rejimini keyfi tasarruflarına açık hale getirerek aşmak peşindedir. Anayasanın 128. maddesi, memurların statüsünü açıkça belirlemiştir ve sözleşmeli uygulaması bu madde ile tam bir çelişki içindedir.

  Meclis çoğunluğuna güvenerek hukuk tanımazlığını, Anayasayı ihlale kadar götüren bu iktidara, Türkiye'nin şeflikle yönetilen bir kabile olmadığını göstermek hepimizin boynunun borcudur.”

  Çarşı pazardaki yangını dikkate almayan yüzde 2,5'lik 2006 memur zammını protesto ettiklerini belirten Ağar, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:“Bütçeyi faiz ödemelerine ayıran, uluslararası sermayeye karlı yatırım alanları göstermek için ülkeyi pazarlamaya kalkan iktidarın, sıra memura geldiğinde gösterdiği bu hasis tavır, onun kimin iktidarı olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. İki milyon memurumuz ve onların on milyona yaklaşan yakınlarının haklarını sonuna kadar korumaya kararlı olduğumuzu bildiririz.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı