Gündem Haberleri

  Ağar: Başbakan yan çizdi

  ANKA/A.A
  31.01.2006 - 14:15 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Başbakan’ın mal varlığını açıklama konusunda "yan çizdiğini" savundu.

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, "Başbakan mal varlığını açıklama konusunda yan çizmiş, siyaset üzerindeki şaibeyi kaldırma konusundaki fırsatı harcamıştır" dedi. Ağar, yaptığı açıklamada açıklamanın yasak olduğu, gerektiği zaman hesabın millete verileceği türünden bahanelerin Başbakan’ı kurtaramayacağını savundu.

  Ağar, "Çünkü üç yıldır tek başına iktidarda olup özelleştirmelerden kamu ihalelerine kadar her alanda söz sahibi bulunan, çeşitli yolsuzluk ve usulsüzlük suçlamalarına muhatap olan kendileridir" dedi. Erdoğan’ın başbakanlığında ticareti sürdürdüğünü, özelleştirmelerde kimi çevrelerle mahiyeti belirsiz ve bazen inkar edilen görüşmeler yaptığını belirten Ağar, "Enerji Bakanlığı’nın ihalelerinden tutun özelleştirmelere kadar her alanda yolsuzluk usulsüzlük değerlendirmeleri ayyuka çıkmıştır" diye konuştu.

  YASAYI DEĞİŞTİRELİM BASIN ÖNÜNDE MAL VARLIĞINI AÇIKLAYALIM

  Ağar, 2002 seçimlerinde milletin en önemli taleplerinden birisinin "temiz toplum temiz siyaset" olduğunun unutulmamasını istedi. Ağar, şöyle konuştu: "Bu iddiayla milletten oy almış ve iş başına gelmiş olan bir iktidarın ve onun tepesinde yer alan Başbakanın mal varlığı konusunda imtihanı verememesi, işi zamana yayıp polemiklerle sulandırmaya kalkması milletimizin dikkatinden kaçmamaktadır.

  Tartışmayı muhalefetle bir gerilim boyutuna taşıyıp mal varlığı üzerindeki örtüyü partizanlıkla kapatmaya kalkmak da yanlıştır. Öte yandan işine gelince geçmişi kötüleyip bugün ne kadar değişiklik yaptıklarını söylemeyi, mal varlığı söz konusu olunca ise geçmişte yapılmış yasalara ve Anayasaya sığınmaya kalkmayı milletimin takdirlerine bırakıyorum."
  "Yolsuzlukla mücadele sadece bizim sorunumuz değildir" diyen Ağar, yetmiş milyonun bu mücadelede somut bir adım beklediğini söyledi.

  Başbakan Erdoğan’a "hodri meydan" diyen Ağar, şu çağrıda bulundu: "Buyurun, mal varlıklarını açıklama konusunda her tür Anayasal ve yasal engeli Mecliste kaldıralım. Buyurun, bunun hemen peşinden tüm basının önünde liderler toplansın ve herkes kuruşuna kadar mal varlığını açıklasın. Buyurun, siyasetin üzerindeki şaibeyi hep birlikte kaldıralım."

  CHP'Lİ SEVİGEN: KEMAL AĞABEY'İN MAL VARLIĞINI İNCELEDİĞİNİZDE ERDOĞAN'IN MAL VARLIĞINI DA ORTAYA ÇIKARMIŞ OLURSUNUZ

  CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, “Kemal Ağabey'in mal varlığını incelediğinizde Erdoğan'ın mal varlığını da ortaya çıkarmış olursunuz” dedi. Sevigen, CHP İstanbul İl Başkanı Şinasi Öktem ile partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, mal varlığı tartışmasının Türkiye'nin kanayan yarası olduğunu söyledi.
    
  AKParti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, mal varlığı konusundaki açıklamaları nedeniyle eleştiren Sevigen, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı kastederek, “Kemal Ağabey'in mal varlığını incelediğinizde Erdoğan'ın mal varlığını da ortaya çıkarmış olursunuz. Çünkü yıllardır onunla beraber çalışıyor” diye konuştu.

  ANAVATAN GRUP BAŞKANVEKİLİ SARIBAŞ: BAŞBAKAN, MALVARLIĞININ HELAL MI HARAM MI OLDUĞUNU İZAHTA ZORLANACAĞI İÇİN AÇIKLAMIYOR

  Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, malvarlığını açıklamaktan “bir kez daha kaçtığını” ileri sürerek, “Malvarlığının helal mı haram mı olduğunu izahta zorlanacağı için açıklamıyor” dedi.
   
  Sarıbaş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Erdoğan'ın, geçen Cumartesi günü “malvarlığını açıklayacağını” söylediğini ancak, 3 günde “çark ettiğini” öne sürdü. Erdoğan'ın, “malvarlığını açıklamaktan bir kez daha kaçtığını” açıklamasının suç olacağına dair kanuni bir hüküm bulunmadığını belirten Sarıbaş, “Erdoğan'ın zorunlu olmaması, etik olarak, açıklamaktan men edemez” diye konuştu.
    
  Başbakan Erdoğan'ın, malvarlığını, helal mı haram mı olduğunu izah etmede zorlanacağı için açıklamadığını iddia eden Sarıbaş, “Bir kez açıkladı, dava açıldı. Şimdi açıklasa, en az 5 tane davaya muhatap olacak” dedi.

  SHP GENEL BAŞKANI KARAYALÇIN: ŞARKILARLA, TÜRKÜLERLE BU İŞ OLMAZ
    
  SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, siyasilerin malvarlığı ile ilgili tartışmalara ilişkin, “Şarkılarla, türkülerle bu iş olmaz. Aşık atışması yoluyla bu konuyu kapatamazlar” değerlendirmesini yaptı.
    
  Karayalçın, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde ülke gündemindeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Siyasi parti liderlerinin, yöneticilerinin yanı sıra milletvekillerinin ve belediye başkanlarının da malvarlıklarını internet ortamında ilan etmeleri gerektiğini kaydeden Karayalçın, bu yöndeki çağrılarının şimdiye kadar yanıtsız kaldığını ifade etti. Murat Karayalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
  “Şarkılarla, türkülerle bu iş olmaz. Aşık atışması yoluyla bu konuyu kapatamazlar. 'Yürekleri varsa...' şeklindeki bir meydan okumayı da doğru bulmuyorum. Bu iş yürek işi değil, saydamlık işi. Bu konu yolsuzlukların önlenmesinde düşünülebilecek en etkin araç, herkes bunu yapmalı. Çok malı olanın yolsuzluk yaptığı, az malı olanın onurlu kişi olduğu yönünde bir değerlendirmede bulunmuyorum. Ama siyasetçilerin mallarını saklamalarını çok büyük bir şerefsizlik olarak görüyorum.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı