Gündem Haberleri

  Afyonlama uyuşturma projesi

  Nuran ÇAKMAKÇI / İSTANBUL
  13.12.2001 - 02:00 | Son Güncelleme:

  İBRAHİM Betil, dün sorularımız üzerine şunları söyledi:

  TOPLUMA AFYON VERMEK

  Bu, bugüne kadar Türkiye'nin gördüğü en büyük afyonlama, uyuşturucu, uyutma projesidir. Balık tutmayı öğretmek değil, topluma afyon vermektir. Sayın Bakan'a ilettim, kararı değişmedi. Ben de, Dünya Bankası Başkanı'na yazdım. Yazdığım mektubun bir örneğini Başbakan'a, parti liderlerine, Maliye Bakanlığı'na gönderdim.

  FAZLA VERGİ ALSINLAR

  Sosyal yardıma karşı değilim. Dünyadaki diğer ülkeler de bu yardımı alıyor, ama borçlanarak sosyal yardım yapılmıyor. Dünya Bankası'na borçlanıp, sosyal yardım olarak dağıtmak yerine, geliri fazla olanlardan ayrıca vergi alınsın, sosyal yardım yapılsın.

  KARŞILIK VEREBİLSİNLER

  Üniversitelilere burs veriyoruz bu fondan. Karşılıksız olarak 230 bin öğrenci bundan yararlanacak. Hayatta hiçbirşey karşılıksız değil. Niçin bu gençlere karşılığında birşeyler yapma fırsatı vermiyoruz? Hiç değilse karşılığında bir hafta ağaç diksinler, gerekirse çevre duyarlılığı doğrultusunda çevre temizliği yapsınlar. Böylece yaşam boyu, karşılıksız, devletten birşey almış olmanın sıkıntısı içlerinde hissetmezler.

  EĞİTİM BÜÇTESİ ARTSIN

  Ülke olarak, Dünya Bankası'na borçlanarak sosyal devlet olmayı sürdüreceksek, bu iş kredi ile olmaz. Eğitim bu kadar önemliyse, önümüzdeki yılın bütçesinde eğitime ayrılan payı yüzde 7.5'tan 9.5-10.5'a çıkarsınlar.

  TOPLUM ADINA ONURSUZLUK

  Dünya Bankası, benim vatandaşıma ‘sen yoklusun al sana 50 milyon lira’ hibe değil, kredi şartıyla el uzatıyorsa ben bunu onurlu davranış olarak görmem. Karşılıklı olsaydı, tepkim daha az olurdu. Ayrıca kredi alınan para geri ödenecek paradır. Karşılıksız dağıtılamaz.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı