Gündem Haberleri

  Afyonkarahisar'da yılbaşı karşıtı ilan

  Murat ARISOY/ AFYONKARAHİSAR, (DHA)
  31.12.2014 - 18:15 | Son Güncelleme:

  AFYONKARAHİSAR’da çeşitli sivil toplum kuruluşları, kentin bazı noktalarındaki açık hava reklam alanlarına astırdığı ilanlarda, yılbaşı kutlamanın Hıristiyanlara ait bir gelenek olduğu ve Müslümanların kutlamasının yanlış olduğuna dikkati çekti.

  Afyonkarahisar’da aralarında İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Ensar Vakfı, Anadolu Gençlik Derneği ile Ülkü Ocakları’nın da bulunduğu bir grup sivil toplum kuruluşu, yılbaşını kutlamanın Hıristiyan geleneği olduğuna dikkati çekmek amacıyla açık hava reklam alanlarına ilan verdi. Yılbaşı süslemeleri ve Noel Baba figürlerinin kullanıldığı ilanda, Hz. Ömer’in ’Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz. Amelleriniz tartılmadan önce kendi amellerinizi tartınız’ sözüyle Noel Baba’nın ağzından ’Biz Müslüman değiliz de kutluyoruz. Ya siz neden bizim bayramımızı kutluyorsunuz?’ ifadelerine yer verildi. Kentin birkaç noktasındaki açık hava reklam alanlarında 2 gün duran ilan, bugün süresi bittiği için kaldırıldı.

  Konuyla ilgili açıklama yapan İHH Afyonkarahisar Temsilcisi Ahmet Ertürk, "Farklı kesimlere hitap eden sivil toplum kuruluşları olarak, böyle bir ilan vermek istedik. Yılbaşı kutlamalarıyla sosyal dokumuzun bozulduğunu görüyoruz. Gençliğimizin kültürünü korumak adına, sosyal dokumuzu korumak adına böyle bir ilan hazırlattık. Bu kampanyayı sadece Afyon’da yürüttük" dedi.

  Ensar Vakfı İl Temsilcisi İbrahim Turgut ise "Sivil toplum kuruluşlarının gençlik temsilcileri, çeşitli zamanlarda bir araya gelerek milli kültürün, manevi değerlerin korunması üzerine istişare yapıyor. Bu ilanlar da bu çerçevede asıldı. Gençlerimiz, yaşıtlarının dikkatini bu ilanlarla çekme gayreti içindeler" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı