Gündem Haberleri

  Afyon'da değildim

  Hürriyet Haber
  26.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suçlanan müdür konuştu

  AFYON Cezaevi'nde, Özdemir Sabancı suikastının sanığı DHKP-C militanı Mustafa Duyar'ı öldüren 'Karagümrük çetesi' üyesi Ahmet Yargüder'in ifadelerine, suçladığı Cezaevi Müdürü Osman Sert'ten yanıt geldi. Osman Sert, ‘‘Ne Yeşil'i tanırım, ne de kimseye kefil oldum. Duyar'ın öldürüldüğü dönemde ben Afyon'da değildim, Burdur Cezaevi Müdürü olarak görev yapıyordum’’ dedi. Trabzon Cezaevi ikinci müdürü Osman Sert halen aynı cezaevinde tutuklu bulunan Ahmet Yargüder'in ifadelerinde, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'a kefil olduğunu iddia etmesine sert tepki gösterdi. Sert, ‘‘Hakkımda asılsız iddialar var. Kendi adımı basında görünce ben çok şaşırdım. Olayın benimle ne ilgisi var anlamadım’’ diye konuştu. Bu tür olaylarda kendi adının geçmesine anlam veremediğini söyleyen Osman Sert, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘1 Temmuz 1998 tarihinde Afyon Cezaevi Müdürlüğü görevinden ayrıldım ve Burdur Cezaevi Müdürü olarak göreve başladım. Olayın benimle alakası yok. Çünkü benden 9 ay sonra Mustafa Duyar öldürüldü. Ortada benim kişiliğime yönelik bir saldırı var. Herkes önüne gelene çamur atarsa ülke Rusya'dan da beter olur. Hakkımdaki asılsız iddialardan dolayı çocuklarım da rencide oldu. Hakkımı yasal yollardan arayacağım.’’

  YARGILANMIŞ Afyon Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen bir dava nedeniyle talimatla Trabzon'da ifadesinin alındığını doğrulayan Osman Sert, oradaki davanında kendisi ile ilgili olmadığını, Afyon'da görev yaptığı sırada 2'nci Müdür olan ve geçen yıl, cezaevine silah ve cep telefonu soktuğu iddiasıyla açığa alınan Necmettin Ateş hakkındaki suçlamalardan dolayı kendisinin de bilgisine başvurulduğunu söyledi. Osman Sert'in, Mustafa Duyar'ın eşi Semra Polat Duyar'ın hamile kaldığının anlaşılması üzerine 1 Temmuz 1998 tarihinde Burdur Cezaevi Müdürlüğü görevine atandığı, iki mahkumun ilişkiye girmesi nedeniyle de yargılandığı bildirildi.

  ÇOK KIZMIŞ Osman Sert'i hem Afyon, hem Burdur'da tanıyanlar, ‘‘Oldukça mütevazı biriydi. Borçlarını ödemek için maaş gününü beklerdi’’ diye konuşurken, Burdur Cezaevi'nden bir yetkili ise, Yargüder'in ididalarını komik bulduğunu söyledi. Aynı yetkili, Duyar'ın öldürüldüğü gün, Osman Sert ile birlikte olduğunu belirterek, ‘‘Osman Sert, hemen Afyon Cezaevi Müdürü'nü aradı. ‘Ben raporumda da belirtmiştim. Bu adamları neden birbirlerine yaklaştırdınız' diye bağırdı. Bu olaya çok kızmıştı’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı