GeriGündem Afrika'da ücretsiz sağlık taraması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afrika'da ücretsiz sağlık taraması

Afrika'da ücretsiz sağlık taraması
refid:12941134 ilişkili resim dosyası

Çorumlu doktorlar Afrika'da ücretsiz sağlık taraması yapacaklar. Dünyada en yüksek bebek ölüm oranlarına sahip Mali'ye ilk kez gidecek gönüllü doktorlar, 10 günde 7 bin kişiyi ücretsiz muayene etmeyi hedefliyor.

Merkezi Çorum'da bulunan Anadolu Tıbbiyeliler Derneği (ANATIPDER) üyesi bir grup doktor, aralıkta Afrika ülkesi Mali'de ücretsiz sağlık taraması yapacak.

ANATIPDER Başkanı Dr. Musa Zorlu, yaptığı açıklamada, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) ile yapılan ortak organizasyonla geçen yıl Gine'de 7 bin kişiyi sağlık taramasından geçirdiklerini hatırlattı.

Muayene edilen hastalara da toplam 2 ton ilaç dağıttıklarını ifade eden Zorlu, bu yıl da Gine'ye komşu olan Mali Cumhuriyeti'ne gideceklerini bildirdi.

Sağlık hizmetlerinin ücretli olduğu Mali'ye ilk kez gideceklerini anlatan Zorlu, 12 milyon nüfuslu ülkede ortalama ömrün 49 yıl olduğunu belirtti.

Zorlu, halkın çoğunluğunun sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı Mali'nin dünyada en yüksek bebek ölüm oranlarına sahip ülke olduğuna dikkat çekerek, “Bu yıl da Mali'de 10 gün içerisinde 7 bin kişiyi ücretsiz sağlık taramasından geçirip, toplam 4 ton ilaç dağıtmayı hedefliyoruz. Aralıkın son haftası yapacağımız sağlık taraması için hazırlıklarımız sürüyor” dedi.

“OYUNCAK VE ŞEKER İLE AFRİKALI ÇOCUKLARI SEVİNDİRİN”

Malililere ilaç yardımı da yapacaklarını anlatan Dr. Musa Zorlu, bu kapsamda il genelinde ilaç toplama kampanyası başlattıklarını söyledi.

Zorlu, çok sayıda ilaç toplandığını ancak özellikle antibiyotik, ağrı kesici ve çocuk ilaçları gibi eksikler olduğunu, vatandaşların kullanmadıkları bu tür ilaçları kendilerine ulaştırabileceklerini kaydetti.

Yokluk içindeki çocukları da sevindireceklerini belirten Zorlu, “Afrika'da yardım bekleyen bir çocuğu sevindirmek için bu kampanyada sizin de katkınız olsun. Evinizde kullanmadığınız ilaçların yanı sıra şeker, çikolata, oyuncak, cibinlik ve giysi yardımı da kabul ediyoruz. Bu insani yardımı Çorum'a yakışır bir şekilde gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle