Gündem Haberleri

  Afrika Birliği'ne ilk kadın lider

  BBC Türkçe
  16.07.2012 - 15:58 | Son Güncelleme:

  Afrika Birliği, aylardır süren açmazı kırarak kuruluşun başkanlığına, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma'nın eski eşi Nkosazana Dlamini-Zuma'yı seçti. Böylece, bu göreve seçilen ilk kez bir kadın getirilmiş oldu.

  Afrika Birliğine ilk kadın lider

  Nkosazana Dlamini-Zuma, Etiyopya'daki zirve sırasında düzenlenen seçimde, 54 Afrika ülkesini 2008'den bu yana temsil eden Gabonlu Jean Ping'i geride bıraktı.

  Ocak ayında düzenlenen ilk oylama turunda her iki aday da gerekli üçte iki çoğunluğa ulaşamayınca, Ping'in görev süresi altı ay uzatılmıştı.

  Bu kez de oylar büyük oranda ülkelerde hakim olan diller üzerinden paylaşıldı. İngilizce konuşulan ülkeler Dlamini-Zuma'yı, Fransızca konuşulan ülkeler ise Ping'i tercih etti.

  Halihazırda Güney Afrika'nın içişleri bakanı olan Dlamini-Zuma yapılan üçüncü tur oylamada, 54 üyeden 37'sinin oyunu alarak gerekli yüzde 60 çoğunluğu sağladı.

  Uzun bir siyasi geçmişi olan 63 yaşındaki yeni başkan, daha önce de ülkesinin sağlık ve dışişleri bakanlığını üstlenmişti.

  Ancak muhalifleri, bu durumun Afrika Birliği liderliğini büyük ülkelerden birinin üstlenmemesi şeklindeki geleneğe aykırı olduğunu söylüyor.

  Güney Afrika, kıtanın en büyük ekonomisi.

  Afrika Birliği, genel merkezinin bulunduğu Addis Ababa'da düzenlediği zirvede aynı zamanda üyeler arasında ticareti geliştirmenin yollarını arıyor.

  Afrikalı liderler ayrıca Mali'deki istikrarsızlık, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde şiddet ve Sudan ile Güney Sudan arasındaki gerilimi de ele alıyor.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı