Gündem Haberleri

  AFP'nin ‘Nobel Adayı' yoğun bakımda

  Ferit ASLAN/ DİYARBAKIR, (DHA)
  27.07.2009 - 11:02 | Son Güncelleme:

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kan davalarının bitmesi yolundaki çabalarından dolayı Fransız Haber Ajansı'nca (AFP) 2006 yılında Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen ve ‘Nobellik Sait' lakabını alan Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı 65 yaşındaki Sait Şanlı'nın 1 haftadan bu yana Ankara'da yoğun bakımda olduğu belirtildi. Bugüne kadar yüzlerce kan davası ve anlaşmazlığı barışla noktalayan ve çok sayıda kişiyi kan davası kurbanı olmaktan kurtaran Sait Şanlı'nın oğlu Metin Şanlı, babasının iyileşmesini beklediklerini, herkesin hayır duasını eksik etmemesini beklediklerini söyledi.

  Bölgede kan davaları, kız kaçırma olayları nedeniyle başlayan husumetleri kurduğu komite ile barışla noktaladığı için adı, sınırların dışına taşan Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Sait Şanlı'nın geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 1 haftadan bu yana yoğun bakımda tutulduğu belirtildi.

  Ankara Güven Hastanesi'nde aort damarlarından ameliyat olan ve daha sonra yoğun bakıma alınan Sait Şanlı'nın daha önce de kalbine stend takıldığı belirtildi. Sait Şanlı'nın yoğun bakıma alınması ve sürekli uyutulması Diyarbakırlılar'ı üzerken, yanında kalan oğlu Metin Şanlı, babasının iyileşeceğini ve bu zor dönemide atlatacağına inandığını söyledi.

  Metin Şanlı, babasının bugüne kadar bölgede yüzlerce kan davası ve husumeti barış ile sonuçlandırdığını anlatırken şöyle dedi:
  “Babam, belki yüzlerce insanı kan davasına ve husumetlere kurban gitmekten kurtardı. Bu yöndeki çalışmalarını hastalandığı son güne kadar sürdürdü. Şimdi o insanlardan sadece hayır duası bekliyoruz.”

  Akciğerlerinden de şikayeti olan Şanlı'nın 2-3 aydır rahatsız olduğu ve 1 haftadan bu yana Ankara Güven Hastanesi'nde yoğun bakımda tedavi altına alındığı ve sürekli uyutulduğu bildirildi.

  Fransız Haber Ajansı'nın, 2006 yılında Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterdiği ve “Nobel Barış Komitesi belki onu tanımıyordur ama Güneydoğulu bu kasap 5 yılda tam 397 kan davasında anlaşma sağladı” dediği Sait Şanlı'nın şimdiye kadar 448 kan davasını, 97 kız kaçırma ve yaralanma ile başlayan 106 husumeti barışla noktalayarak Türkiye kamuoyunun ilgisini çekti. Şanlı'nın çoğu zaman husumet ve kan davalarında istenen paraları da oluşturdukları komite tarafından karşıladıkları belirtildi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı