Gündem Haberleri

  Afganların güvenini sarsmayız

  Hürriyet Haber
  10.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan PBS televizyonundaki geniş söyleşide birçok soruyu yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Afganistan’a asker gönderme konusunda da şöyle konuştu: Biz daha talep bile gelmeden askerimizin sayısını bin 750’ye çıkardık. Türkiye’nin Afganistan’da alacağı görevin niteliği baştan belli. Afgan halkının özgüvenini sarsarsak yapabileceğimiz işleri de yapamayabiliriz.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, PBS’e verdiği röportajda Afganistan’dan İran’a, Ermeni soykırımı iddialarından Avrupa Birliği sürecine dek birçok konuda soruları da yanıtladı. Erdoğan’ın söyledikleri, özetle şöyle:

  “Biz daha talep gelmeden adım atıp Afganistan’daki asker sayısını 1750’ye çıkardık. Türkiye’nin Afganistan’da alacağı görevin niteliği baştan beri belli. Afgan halkının özgüvenini sarsarsak orada yapabileceğimiz işleri de yapamayabiliriz. 20’inci yüzyılın başında Cemal Paşa’nın liderliği altında Türkler Afgan ordusunun kurulmasında rol aldı. Şimdi de bu çabaya yardım etmek istiyoruz. Böylece Afgan ordusu ve Afganistan kendi savunmasında yeterli güce sahip olabilir, bence bunu başarabiliriz.

  Manivelaları iyi kullanmak lazım

  Büyük İskender ve Rusya örnekleri var. Bunların tekrarlanmayacağından emin olmalıyız. Bunlardan dersler çıkarmalıyız, geçmişten ders almalıyız. İngilizlerin kendi deneyimleri oldu. Afganistan coğrafyası kendine özgü, coğrafyası farklı, insanları farklı. Dolayısıyla şundan emin olmalıyız: Manivelaları iyi kullanmak lazım. Bunu yapmazsak, Afganistan’da gereken neticeye ulaşamayız ve bunun süreç üzerinde olumsuz etkisi olur.

  Bir taraftan asker dediğiniz zaman, herkesin aklına şunun gelmesi lazım; askerin muharip güç olmayanı yoktur, bütün askerler muharip güçtür. Ama muhariplerin içinde lojistik olanları da vardır ve Afgan halkının oradaki bütün güçleri olumsuz bir şekilde karşılamaması lazım. Koşullar gereği belki bazı bölgelerde bazılarına olumsuz bakılabilir ama askerle halk arasında bir bağlantı kurulduğuna emin olmalıyız. Bir an önce oralarda netice almak lazım, bölgede planlamayı yapmak gerekiyor; bir defada her şey tersine dönebilir. Bundan sonraki süreçte buna odaklanmalıyız ve gelecekte bunun önemli olduğunu düşünüyoruz.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı