GeriGündem Afganistan'daki saldırıda ölü sayısı 6'ya çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan'daki saldırıda ölü sayısı 6'ya çıktı

Afganistan'ın doğusunda bu sabah meydana gelen saldırıda ölü sayısı 6'ya yükselirken, saldırının intihar eylemi olduğu açıklandı.

Host polisinden Muhammed Eyüp, bir otomobilin arka koltuğunda oturan burka giymiş bir kişinin, askeri kontrol noktasında üzerindeki bombaları infilak ettirdiğini söyledi. Eyüp, saldırıda intihar eylemcisinin yanı sıra aracın şoförü, bir sivil ve 3 Afgan askerinin öldüğünü açıkladı. Saldırganın Host'ta eylem düzenleyeceğini sandıklarını belirten Eyüp, saldırıdan Taliban güçlerini sorumlu tuttu.

Bu arada, Afganistan'ın birçok yerinde son dönemde bombalı saldırılara karşı gösteriler düzenleniyor. Son olarak bugün, güneydeki Helman vilayetinde bir yürüyüş düzenlendi. Helman yöneticisi Gulam Muhiddin, saldırılara son verilmesi çağrısıyla yapılan gösteriye 1000'den fazla kişinin katıldığını açıkladı. Öğrenciler ve din adamlarının da aralarında bulunduğu göstericiler, uluslararası toplumdan, Pakistan'ın militanlara desteğini kesmesi çağrısında bulunmasını istediler.

Afgan yetkililer, Taliban ve diğer militanların sınırın Pakistan tarafında eğitim üsleri olduğunu ve destek aldıklarını iddia ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle