Gündem Haberleri

  Afganistan'da son kararı kim verecek?

  Time
  13.05.2010 - 16:07 | Son Güncelleme:

  Sekiz yıllık savaşı sona erdirecek stratejinin netleşmesi için gereken süre azalıyor. Ancak Washington'da bir araya gelen ABD Başkanı Obama ile Afganistan lideri Karzai'nin planında büyük belirsizlikler var.

  ABD Başkanı Barack Obama ve Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai yakın dönemde içinde oldukları karşılıklı suçlama yarışından çıkarak Çarşamba günü Beyaz Saray’da strateji odaklı bir görüşme düzenledi.

   

  Afganistan ve komşularında yaşayan herkes sekiz yıllık savaşı bitirmek için Taliban ile masaya oturmak gerektiğini biliyor. Ancak bu tür bir anlaşmanın şartları ve zamanlaması belirlenmiş değil. Dahası Karzai de ABD’li destekçilerine kıyasla isyancılarla dolaylı ve geniş kapsamlı müzakereler yapmaya daha eğilimli gibi görünüyor.

   

  KARZAİ TALİBAN’LA GÖRÜŞÜYOR

  Söylentilere göre, Karzai Basra Körfezi ülkelerinde Taliban liderleriyle gözlerden uzak görüşmeler yapıyor. Ancak Karzai bu görüşmelerinden ABD’nin etkin desteği olmadan hiçbir şey elde edemez çünkü isyancıların ana talebi ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilmesi. Karzai, ABD’nin Afganistan’dan geri çekilmesine yol açacak bir barış anlaşması olmadığı sürece Taliban’la boş görüşmeler yapmaktan öteye gidemez.

   

  Karzai’nin sorunu, Obama yönetiminin mevcut süreç içinde Taliban’ın lider kadrosuyla barış görüşmeleri yapmaya neredeyse hiç sıcak bakmaması. Aksine, Afganistan’daki ABD ve NATO güçlerinin komutanı General Stanley McChrystal, Taliban’ı savaş alanında kesin bir yenilgiye uğratacak askeri operasyonlar yapılmadan kabul edilebilir bir anlaşmaya razı olmayacağında ısrarlı.

   

  ABD’nin kabul edilebilir anlaşma olarak tanımladığı şey, geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın belirttiği gibi ABD’nin Taliban liderlerinden eninde sonunda teslim olacakları şartları kabul etmelerinde ısrar etmek. Bu şartlar arasında şiddetin sona erdirilmesi, Afganistan anayasasının kabul edilmesi, Taliban rejimi ortadan kaldırıldıktan sonra benimsenecek Afgan kadınlarına haklar verilmesi ve diğer demokratik önlemlerin kabul edilmesi.

   

  Kısaca, Washington’un şu an önem verdiği konu Afganistan’ın yeniden birleşmesi için iş ve güvenlik teklifi karşılığında uzlaşmaya yakın Taliban militanlarının satın alınması. ABD uzlaşmaya yakın olduğu varsayılan militanlarla dolaylı temasa geçilmesine sıcak bakmasa da, Karzai hükümeti bu fikrin hayata geçirilmesine yönelik planlar hazırlamaya başladı. Ancak şu an ABD’nin çabalarını odakladığı nokta Taliban’ın ruhani başkenti Kandahar’a asker yığarak isyancılara bu savaşı kazanamayacaklarını göstermek.

   

  HALK UZLAŞMA İSTİYOR

  Washington, Taliban’ı Kandahar’dan çıkararak bölgede güvenlik ve hizmet getirerek Afgan hükümetine bağlılık sağlamak istiyor. Ancak halk, ABD’nin müdahalesinden değil, sadece savaşın bitmesinden yana. Yerel halkın desteğini kazanmak için geçtiğimiz ay Karzai, McChyrstal ile aşiretlerin önde gelenlerinden kurulan bir şura topladı ve çatışmalara değil, müzakerelere yol açmalarını istedi.  

   

  ABD ordusunun düzenlediği anket, her 19 Afgandan sadece bir tanesinin Taliban’la çatışmaların bitirilmesine yönelik görüşmelere karşı olduğunu ortaya koydu. Karzai, Washington’ın öngördüğü plana kıyasla Afgan halkının daha hızlı bir politik uzlaşma isteğine işaret eden bu sonuçları Taliban liderleriyle yapmak istediği müzakereler için kullanabilir.

   

  Karzai bu kapsamda Washington gezisi için ertelediği ulusal çaplı barış Jirga’sını (büyük şura) bu ay sonunda düzenlemeyi planlarken, ilk olarak ABD’nin konumunu görmek istiyor.

   

  ABD’NİN STRATEJİSİ YANLIŞ

  Mevcut politik atmosfer Obama’yı Taliban ile barış anlaşmasına karşı gibi gösteriyor. ABD, Pakistan’ın Kuzey Veziristan bölgesinde Times Meydanı bombalama girişimiyle bağlantılı olduğunu belirttiği Taliban’a yönelik bir operasyon planlıyor.

   

  Washington’ın NATO'daki müttefikleri de, McChyrstal’ın stratejisinin Afgan halkı ve komşu ülkelerin bitmesini istediği savaş için ne kadar uygun olduğundan oldukça şüpheli.

   

  Sonuç olarak, Karzai ile yolsuzlukların giderilmesi gibi konular görüşülürken, Karzai’nin destekçilerine çatışmaların akla yatkın bir şekilde nasıl sona erdirileceği gibi rahatsız edici sorular sorabilir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı