GeriGündem Afganistan'da işkenceci ABD'li askere hapis
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan'da işkenceci ABD'li askere hapis

Afganistan'da mahkumlara kötü davrandığı ve dövdüğü tespit edilen 2 Amerikalı askere hapis cezası verildiği bildirildi.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, askeri mahkemenin bugün Kevin D. Myricks adlı askeri 6 ay hapis cezasına çarptırdığı ve rütbesini indirdiği belirtildi.

Açıklamada, cuma günü başkent Kabil yakınlarındaki Bagram üssünde toplanan askeri mahkemenin aynı suçtan yargıladığı James R. Hayes adlı askere 4 ay hapis cezası verdiği ve onun da rütbesinin indirildiği kaydedildi.
Cezalarını çekmek üzere Kuveyt'e gönderileceği açıklanan her iki asker de Afganistan'ın Uruzgan eyaletinde bulunan bir Amerikan üssünde 2 mahkumu dövmekle suçlanıyordu.

Amerikan ordusu, bu tür olayları soruşturmak konusunda kararlı olduklarını ve uygun olmayan davranış tarzı benimseyenlerden hesap sorulacağını da açıkladı.

Yaklaşık 19 bin Amerikan askeri 4 yılı aşkın bir süredir Afganistan'da görev yapıyor. Amerikan askerlerinin mahkumlara kötü davrandığına dair haberler ise hiç bitmiyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 2002'den bu yana bu ülkede bulunan Amerikan ordusunun tutuklama merkezlerinde en az 6 mahkumun öldüğünü bildiriyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle