GeriGündem Afganistan'da Belçika-Almanya gerginliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan'da Belçika-Almanya gerginliği

Afganistan'ın kuzeyinde yer alan Kunduz vilayetinde görevli Belçika ordusundan bir subayın, barda olay çıkartıp Alman askerlerini tehdit ettiği bildirildi.

Meydana gelen olaydan ötürü Almanya'dan özür dileyen Beliçkalı makamlar, konu ile ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.
Belçika Savunma Bakanlığından yayımlanan yazılı açıklamada, Belçika Savunma Bakanı Pieter De Crem'in Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Christian Schmidt'en özür dilediğini belirtti.

Olayı yansıtan Belçika gazetesi Het Laatste Nieuws'un yayımladığı habere göre, Kunduz'daki NATO ussünde konuşlandırılan Belçika birliğinde görevli 46 yaşındaki Fabian Daras adlı Belçikalı üst düzey subay, 12 Mayıs'ı 13 Mayıs'a bağlayan gece, üsteki Alman birliğinin barında sarhoşken bir Alman bayan askere birlikte içki içmeyi teklif etti.

Askeri polisin raporunu yayımlayan haberde, olumsuz cevap alan Daras'ın, bayan askere doğru boş bir şişe fırlattığı ve kendisini sakinleştirmeye çalışan bir Alman askerine de yumruk attığı belirtiliyor.

Haberde, bıçağını çıkarmaya çalışan Belçikalı askerin diğer Alman askerleri tarafından etkisiz hale getirildiğini ve etkisiz hale getirilirken Belçikalının, Alman askerlerine hakaret edip, "Pislikler, bırakın beni, hepinizi öldüreceğim, görev tabancam nerede?" diye tehditler savurduğu kaydedildi.

Üst düzey subayın Belçika'ya geri gönderildiğini belirten Belçika ordusunun bir sözcüsü, Belçika savcılığının soruşturma başlattığını duyurdu.
Sözcü, "Subayın nasıl kontrolünü kaybettiğini anlamaya çalışıyoruz, Daras'ın Afganistan'daki görevi yurtdışındaki on birinci göreviydi, sicili temiz bir subaydı" diye konuştu.

Hiçbir şey hatırlamadığını söyleyen Fabian Daras ise davranışından ötürü üzgün olduğunu belirtti.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle