GeriGündem Afganistan'a tümgeneral gönderiliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan'a tümgeneral gönderiliyor

Türkiye, Afganistan'a 'Tümgeneral' rütbesinde bir subayın gönderilmesine karar verdi. İngiliz komutanın oluşturulacağı karargaha ilk planda albay rütbesinde katılım sağlanacak. Komutanın Türkiye'ye geçmesinin ardından tümgeneral göreve başlayacak. Türkiye ikinci dönem komutanlık için ABD, İngiltere ve Fransa'nın desteğini kazandı.

Genelkurmay Başkanlığı, Afganistan harekat planlarına son şeklini veriyor. Planlarda, Afganistan'da tümgeneral rütbesinde bir subayın görevlendirilmesi öngörülüyor ancak henüz generalin ismi netleşmedi. İngilizlerin komutasında oluşturulacak karagaha ilk planda albay rütbesinde katılım sağlanacak. Operasyonun ikinci aşamasında barış gücünün  komutasının Türkiye'ye devredilmesi güçlü bir olasılık. Bu aşamada bir tümgeneral Afganistan'da görevlendirilecek. Türk askerinin uzun süredir beklemesi konusunda yapılan değerlendirme ise şöyle:

"Birinci safha adı verilen bölümde İngiltere'nin komutanlığının bazı detaylarının netleşmesi bekleniyor. Kamuoyunda yapılan yorumların aksine, bu konuda çalışmalar hala sürüyor. Dolayısıyla Türkiye'nin dahil olması beklenen ikinci safha veya üçüncü safhada netleşmedi."

Türkiye, İngiltere'den sonra komutayı devralmak için kararlılığını sürdürüyor. Amerika, İngiltere ve Fransa Türkiye'ye destek veriyor. Güce önemli katkıda bulunacağını açıklayan Almanya'nın desteği ise henüz sağlanamadı. Bu konudaki değerlendirme ise şöyle.

"Afganistan'da görev Bosna ve Kosova'dan farklı. NATO veya BM bünyesinde olmadığı için konu daha çok destek veren ülkeler arasında yürüyor ve bu görüşmeler sürüyor. Bu durum Türkiye'yi de etkiliyor"

Resmi çevrelerde yapılan değerlendirmeye göre uzun süren tüm bu plan ve gelişmelere karşın Türk askeri ay sonuna kadar Afganistan'a gitmiş olacak. Aynı şekilde, bir Türk öncü birliği de yakın bir tarihte bu ülkeye hareket etmiş olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle