Gündem Haberleri

  Afganistan'a nükleer silah

  Hürriyet Haber
  19.12.2001 - 09:30 | Son Güncelleme:

  ABD, El Kaide'nin yeraltındaki kimyasal ve biyolojik silahlarını yok etmek için nükleer silahlar kullanmak istiyor. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon`un, Amerikan Kongresi`ne sunduğu bir raporda, geleneksel silahların, birçoğu yeraltına gömülmüş kimyasal ve biyolojik unsurları yok edemeyeceği, ancak bazı nükleer başlıklı füzelerlerle bunun mümkün olabileceği savunuldu.

  Askeri gözlemciler, ABD`nin elinde, yerin yeterince derinliğine inerek, düşman stoklarını doğru tespit edip yokedecek nitelikte nükleer başlıklı silah bulunmadığını, üstelik 1994 yılından bu yana Kongre`nin, Amerikan hükümetinin yeni nükleer başlık geliştirmesini yasakladığını belirtiyor.

  Bu gerçeklere karşılık, Kongre`ye sunulan raporda, ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin, düşman hedeflerini tamamen yok etmede nükleer silah kullanımının  gerekli olduğuna inandığı ve bir "mini nükleer savaş başlığı" programı için hazırlıkların başlaması gerektiği görüşünde olduğu kaydedildi.

  ABD`nin, bu tür bir nükleer başlık kullanmasının, nükleer silahların yayılmacılığını önleme tartışmalarında ABD`nin imajını sarsacağı ve bu konuda dünyaya "yanlış mesaj" vereceği yorumları yapılıyor.

  Amerikan basınına henüz yansıyan raporun, Ekim ayında Savunma Bakanı Donald Rumsfeld tarafından, Kongre`deki kilit komitelere gönderildiği belirtiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı