GeriGündem Afganistan YouTube'u kapattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan YouTube'u kapattı

Afganistan YouTube'u kapattı
refid:21448578 ilişkili resim dosyası

Afganistan hükümeti, Mısır ve Libya’da protestolara neden olan “Innocence of Muslims” (Müslümanların Masumiyeti) filminin fragmanının izlenmesini önlemek için YouTube’un yasaklandığını açıkladı.

Afganistan İletişim Bakanlığı Enformasyon Teknolojileri Direktörü Eymal Marjan, “Bize video siteden kaldırılana kadar YouTube’u kapatmamız söylendi” dedi.

 

Marjan kararın ardında yatan sebebin Afganların rahatsız olmasını engellemek mi yoksa şiddet olaylarının önüne geçmek mi olduğunu açıklamadı.

 

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai de filmi çekenlerin “şeytanca bir iş yaptığını” ve İslam’ı aşağılamanın ifade özgürlüğüne sığmayacağını belirterek filmi eleştirdi.

 

2010 yılında ABD’de düzenlediği Kur’an yakma eylemleriyle dikkatleri üzerine çeken ve Afganistan’da kanlı ayaklanmalar yaşanmasına neden olan Hıristiyan din adamı Terry Jones ise filmi desteklediğini söyledi.

 

Afganistan’da Şubat ayında da bir ABD üssü yakınlarında Kur’an-ı Kerim nüshalarının yakılması haftalar süren protestolara neden olmuş ve onlarca kişi ölmüştü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle