GeriGündem Afganistan ve Pakistan’a MİT arabuluculuğu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan ve Pakistan’a MİT arabuluculuğu

Afganistan ve Pakistan’a MİT arabuluculuğu
refid:16452439 ilişkili resim dosyası

Uluslararası alanda kritik anlaşmazlıklarda arabuluculuk rolünü üstlenen Türkiye, bu kez de neredeyse ipleri kopma noktasına gelen ve bu nedenle batı dünyası için büyük endişe kaynağı olan Afganistan ve Pakistan istihbaratı anlaşmazlık krizinin çözümünde devreye girdi.

Bu konuda öncülüğü de Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) oynadığı öğrenildi. Başta El Kaide olmak üzere terörle mücadelede batı dünyasının yakından izlediği Afganistan ve Pakistan istihbarat servisleri, uzun süredir birbirlerinin toprağında faaliyet göstermek ve terörist unsurlara karşı koordinasyonda kronikleşmiş sorunlar yaşıyordu. Bu kopuk ilişkiler de batı örgütlerini El Kaide benzeri örgütlere karşı işbirliği yapılmayacağı gerekçesi ile alarma geçirmişti.
Türkiye’de görüştüler
Alınan bilgiye göre, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Afganistan İstihbarat Başkanı Rahmatullah Nabil ve Pakistanlı muhatabı Ahmet Pasha’yı geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bir araya getirdi. Görüşmede, iki sorunlu ülke arasında daha etkin terörle mücadele ve işbirliği yönünde mutabakat sağlandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle