Gündem Haberleri

  Afganistan’dan eleştirilere sert çıkış

  Financial Times
  12.11.2009 - 08:34 | Son Güncelleme:

  Afganistan seçimlerden sonra Batılı ülkeler tarafından yapılan müdahalelere, aşırıya kaçtığı gerekçesiyle tepkisinin şiddetini artırıyor.

  Financial Times’ta yer alan haber analizde Afganistan’ın, Batının güçlü devletleri tarafından ülkedeki yolsuzluklara karşı sıkı tedbirler almasına yönelik baskılara tepki göstererek ve Kabil’e gelen Birleşmiş Milletler (BM) elçisinin yeni hükümetin düzenini bozmayı amaçladığını belirtildi.

   

  FT, Washington, Avrupa ve BM’lerin tartışmalı bir seçim sonrasında Hamid Karzai ile geniş çaplı bir sıkı çalışma sağlayabilmek için kamu baskısı oluşturduğu anımsattı.

   

  Afganistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan ve sert ifadeler içeren son açıklamada, BM temsilcisi Kai Eide suçlu gösterilerek, hafta içinde gerçekleştirdiği basın toplantısında, son seçimlerden galibiyetle çıkan Hamid Karzai’nin reform düşüncesine sahip liderler ataması görüşünü bildirmesinin, uluslararası kuralların ihlali olarak belirtti.

   

  BATI İLE İLİŞKİLER GERİLDİ

  Açıklamada “Son birkaç gündür bazı politik ve diplomatik çevreler ve yabancı ülkelerin propaganda araçlarının Afganistan hükümetinin organlarına ve politikasına talimatlar vermek suretiyle Afganistan’ın iç işlerine müdahale etmektedir. Bu tür talimatlar, Afganistan’ın ulusal bağımsızlığına ait saygınlığına gölge düşürmüştür” denildi.

   

  FT, açıklamanın geçen Cuma günü yaptığı konuşmada Afganistan’ı “yolsuzluğun diğer adı” olarak tanımlayan ve Karzai’yi uluslararası desteği kaybetme riski ile karşı karşıya gösteren Britanya Başbakanı Gordon Brown’a yöneltildiğini savundu.

   

  Brown konuşmasında “Çıkar ilişkisi güdenlerin ve yerel diktatörlerin demokratik Afganistan’ın geleceğinde yeri olmaması gerekir” demişti.

   

  FT, Afganistan Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği cevabın, Afganistan için verilen NATO kayıpları sürekli artarken Karzai ve Batılı hükümetler arasındaki gerilimi arttırabileceğini ileri sürdü.

   

  KARZAİ’YE YÖNELİK ŞÜPHELER

  Haber analizde ayrıca, 20 Ağustos’ta gerçekleşen seçimlerdeki büyük hile ve Karzai’nin yolsuzluk, insan hakları ihlali ve uyuşturucu ticareti ile suçlanan eski gerilla liderlerine ödül olarak hükümette pozisyon vereceğine yönelik endişelerin Avrupa ve Amerikalı politikacıların kaygılarını arttıracağı ifade edildi.

   

  FT, Karzai’nin seçimlerdeki en büyük rakibinin planlı bir şekilde çekilmesiyle galip geldiğini ve zaferini ilan ettikten sonra Afganistan’daki yolsuzluk lekesini temizleyeceği sözüne de dikkat çekti.

   

  Perşembe günü yaptığı açıklamada BM temsilcisi Keide “yolsuzlukla güçlü bir mücadele, yargı sisteminin güçlendirilmesi ve suçluların cezasız kalmasının önüne geçilmesi gerektiğini” belirtmişti.

   

  Keide ayrıca “Artık yerel diktatörlerin kendi savaş oyunlarını oynayacakları bir duruma tahammül edemeyiz” diye konuştu.

   

  Afganistan Dışişleri bakanlığı ise yolsuzlukla mücadelenin önemli bir konu olduğunu ancak tarafsız bir uluslararası otoritenin ülkenin “kabul edilmiş ulusal kurallarının üzerini çizdiğini” belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı