GeriGündem Afganistan’daki rolünüz çok önemli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Afganistan’daki rolünüz çok önemli

Afganistan’daki rolünüz çok önemli
refid:13587203 ilişkili resim dosyası

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi ve eski Afganistan Özel Temsilcisi David Reddaway, İstanbul’da başlayan Afganistan Konferansı için Hürriyet’e yazdı.

Türkiye’nin Afganistan’a yardımları ve bölge aktörleri arasında diyalog kurulması konusundaki çabalarıyla, ‘kiritik ve öncü’ bir rol üstlendiğinin altını çizen Reddaway, “Birleşik Krallık Hükümeti, Türkiye’nin bu kritik zamanda Afganistan için sağlanan bölgesel desteği koordine etme ve güçlendirme çabalarının kesinlikle arkasındadır” dedi.

BU hafta Afganistan için önemli bir hafta. Ayrıca bu hafta Afgan hükümeti ve halkının siyasi istikrar ve ekonomik refaha ulaşması için uğraşan bölgesel hükümetler ve uluslararası toplum için de son derece önemli. Türkiye ve Birleşik Krallık olarak, diğer pek çok meselede olduğu gibi bu konuda da birlikte çalışarak önemli bir rol üstleniyor olacağız.

18 Ocak’ta Kâbil’de gerçekleştirilen terör eylemleri, bu çabalara neden bağlı kalmamız gerektiğini bir kez daha, ne yazık son derece acı bir şekilde, gözler önüne sermiştir. Böyle bir vahşeti hiçbir siyasi amaç haklı çıkaramaz. Afgan halkının çoğunluğu barış yanlısıdır ve bu tür bir gaddarlığın hedefi olmamalıdır. Afgan halkı bizim yardımımızı istiyor. Bizim yardımımıza ihtiyacı var. Ve bizim yardımımızı hak ediyor.

İstanbul’daki üçlü zirve çabaların ön safında

Türkiye’nin bu konuda sunabileceği pek çok şey var. Ülkeniz, Afganistan’la derin ve uzun yıllara dayanan bağlara sahip. Kalkınma yardımı, Bölgesel Yeniden Yapılandırma Ekipleri aracılığıyla istikrarın güçlendirilmesi, eğitim ve kapasite geliştirme çalışmaları ve Afganistan ile ortakları arasındaki diyaloğa verdiğiniz teşvik ile sağladığınız siyasi destek de dahil ülkenizin bugün Afganistan’a vereceği yardım son derece önemlidir.
Afganistan’ın istikrarlı, güvenli ve refah içinde olması, bölgede önemli bir aktör olan Türkiye için de elbette güçlü bir ulusal çıkar sağlamaktadır.
Birleşik Krallık Hükümeti, Türkiye’nin bu kritik zamanda Afganistan için sağlanan bölgesel desteği koordine etme ve güçlendirme çabalarının kesinlikle arkasındadır. Türkiye’nin İstanbul’da bu hafta ev sahipliği yapmakta olduğu üçlü (Afganistan/Pakistan/Türkiye) zirve ve bölgesel konferans, Afganistan’ın bölgesel ortaklarını, haklı olarak, ülkeye destek verme yönündeki uluslararası çabaların ön saflarına yerleştirmiştir.

Bu konferans Afganlara güçlü kararlılık mesajı

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband konferansa gözlemci olarak davet edildi. Bu davet Sayın Dışişleri Bakanı Miliband’a, 28 Ocak tarihinde Başbakan Gordon Brown, Afganistan Devlet Başkanı Karzai ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’ın Londra’da ev sahipliği yapacağı uluslararası Afgan Konferansı’nın, Başkan Karzai’nin ikinci dönemi süresince Afganistan’da güvenliği, kalkınmayı ve yönetişimi geliştirmek konusunda verilmiş olan bölgesel taahhüdü ve Afgan Hükümeti’nin bu yöndeki kişisel çabalarını tamamlar nitelikte olmasını sağlama imkânı verecektir.
Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da geçtiğimiz günlerde Londra’ya yaptığı ziyaret sırasında söylediği gibi, birbiriyle bağlantılı bu tür konferanslar Afgan halkına, onları ve geleceklerini desteklemek konusunda birlikte hareket ettiğimiz yönünde güçlü bir uluslararası kararlılık mesajı verecektir.

Küresel dünyada sorunlar herkesin ortak sorunu

Bu çabaların sadece Afganistan için olmadığı gerçeğini unutmamalıyız. Bu çabaların etkileri çok daha geniş çaplı olacaktır. Afganistan’da istikrarın sağlanması, aşırılıkçılığın, şiddetin, hoşgörüsüzlüğün ve suç unsurlarının yeri olmayan bölge ve uluslararası toplumda uzun vadeli bir uzak görüşlülük için şarttır.
Birleşik Krallık’ta bizler, bu tehditlerle mücadele edilmesi için -Türkiye ve uluslararası toplumun yardımıyla- Afganistan ve Pakistan tarafından yapılan çalışmaları memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz. Afganistan ve Pakistan’ın kanunların geçerli olmadığı sınır bölgelerinde yaşanan istikrarsızlıktan beslenen terör, Birleşik Krallık da dahil diğer ülkelere de çok büyük zararlar vermiştir. İşlenen suçlar, uyuşturucu ticareti ve onun kötü bir sonucu olan organize suçlar, sömürü ve şiddet yoluyla sınırlar arasında hareket etmekte ve toplumlarımıza ve hukukun üstünlüğüne zarar vermektedir. Küresel bir dünyada bütün sorunlar ortak sorunlardır. Kısacası Afganistan’da olanları görmezden gelmemiz mümkün değildir.

Türkiye ve dostlarımızla çalışmak bizim için şeref

Bu ay İstanbul ve Londra’da yapılacak konferanslar, uluslararası toplumun Afganistan’da daha destekleyici ve daha iyi koordine edilen bir role doğru ilerlemeye başladığı şu günlerde yeni bir dönemi vurgulamaktadır. Bu görevin öneminin farkındayız. Karşımızdaki sınamaları küçümsemiyoruz. Görev tamamlanana kadar, yani Afganistan güvenli bir yer oluncaya ve Afgan kuvvetleri kontrolü tamamen üstlenmeye hazır oluncaya kadar, varlığımızı sürdürmek konusunda kararlıyız. Bu günün yakın bir zamanda geleceğini umut ediyoruz ve bu hafta yapılacak olan konferanslar da dahil yaptığımız her şeyi bu amaca ulaşmak için planladık. Ne mutlu ki Afganistan’ın çok sayıda dostu var. Birleşik Krallık, yapılması gereken fedakârlıklara ve ödenen bedele rağmen, bu dostlar arasında en ön sıralarda olmaktan ve gerek Türkiye’deki gerekse bölgedeki dostlarımızla ortak olarak çalışmaktan büyük bir şeref duymaktadır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle