Gündem Haberleri

  Aferin kız sana...

  Hürriyet Haber
  27.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Bill Clinton'ın kızı Chelsea, çok sayıda kişi, spor kulübü ve kurumun terörü bahane edip, Türkiye'ye gelmekten vazgeçtiği bir dönemde, ülkemize gelmek için babasına yalvardı. Fas Kralı 2. Hasan'ın cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Demirel ile karşılaşan Chelsea, babasına, ‘‘Baba ne olur tatil için Türkiye'ye gidelim’’ dedi.

  Fas Kralı 2. Ha-san'ın önceki gün yapılan cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile ABD Başkanı Bill Clinton, eşi Hillary ve kızı Chelsea arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Clinton'un kızı Chelsea, Demirel'in önünde babasına, ‘‘Baba ne olur tatil için Türkiye'ye gidelim’’ diye yalvardı.

  Cenaze merasimi sırasında Demirel, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat ile kol kola girerek yürürken ABD Başkanı Clinton, eşi ve kızıyla karşılaştı.Bu karşılaşma sırasında Bayan Clinton ve Chelsea daha önce Türkiye'ye yaptıkları seyahatten çok mutlu kaldıklarını belirttiler.

  Bu sırada Demirel, geçen sene Washington ziyareti sırasındaki görüşmesi sırasında Clinton'u tatil için Türkiye'ye davet ettiği ve ‘‘Bizzat ben sizi gezdireceğim’’ dediğini anımsattı. Clinton ise Kasım ayında AGİT zirvesi için İstanbul'a geleceğini anımsatınca Demirel, ‘‘Onun haricinde tatil için de başkanlık süreniz bitmeden önce gelmenizi istiyorum’’ dedi.

  Demirel'in bu daveti üzerine Chelsea, babasına, ‘‘Baba ne olur tatil için Türkiye'ye gidelim’’ diye yalvarmaya başladı. Clinton ise hem Demirel, hem de kızından gelen bu istekler karşısında, ‘‘Türkiyeye gelip gezmek istiyorum. Efes'i görmek istiyorum. Kıyılarda dolaşmak istiyorum’’ karşılığını verdi. Ancak Clinton tarih vermekten kaçındı.

  Efes'i unutamadı

  ABD Başkanı Bill Clinton'ın eşi Hillary Clinton ve kızı Chelsea, Türkiye'ye 26 Mart 1996'da geldi. Anne-kız, gezilerinin ikinci gününde İzmir'in Selçuk İlçesi'ne gelerek, Meryem Ana Evi'ni ziyaret edip hacı olmuştu. Hillary Clinton Meryem Ana Evi'nde karşılaştığı Amerikalı turistlere, ‘‘Burası harika bir yer. Tüm insanlık için önemli. Bütün Amerikalılar'ın burayı görmesini isterim’’ demişti. Efes Antik Kenti, Domitlan Galeri ve Yamaç Evler'i gezen Clintonlar, gezilerini Verius Hamamı, Adrianus Tapınağı, Celsus Kütüphanesi ve Antik Tiyatro'da sürdürmüştü. Efes harabeleri önünde neşe içinde kameralara poz veren anne kız, ‘‘Bir daha geleceğiz’’ diye konuşmuştu. Anne kız Clintonlar 28 Mart'ta Türkiye'den ayrılmıştı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı