GeriGündem Af Yasası'nda sıra Genel Kurul'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Af Yasası'nda sıra Genel Kurul'da

TBMM Adalet Komisyonu, şartla salıverme ve cezaların ertelenmesine ilişkin yasayı aynen kabul etti. Yasanın tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddeler üzerindeki görüşmelere geçildi. Muhalefet milletvekilleri, yasanın Cumhurbaşkanı'nın iade gerekçelerine uygun olarak yeniden düzenlenmesini veya geri çekilmesini istediler.

Daha sonra FP İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Şahin'in yasanın reddi, DSP İstanbul Milletvekili Mustafa Düz'ün de iade gerekçelerine uyulması yönündeki önergeleri okundu.

Komisyon Başkanı Emin Karaa, önergelerin somut değişiklikler içermediğini bildirerek işleme koymadı. FP İstanbul Milletvekilleri Nazlı Ilıcak ve Mehmet Ali Şahin'in Haluk Kırcı ve Eşber Yağmurdereli'nin de şartlı salıvermeden yararlanmasına ilişkin önergeleri ayrı ayrı reddedildi.

Aynı milletvekillerinin, yasaklanan hakların iadesini, cezasını çekmiş olanların kamu haklarının iadesini, şartla salıvermeye TCK'nın 240. ve 168. maddelerinin de dahil edilmesini içeren önergeleri de reddedildi.

DSP'li Mustafa Düz'ün şartlı salıvermeyi düzenleyen bazı hükümlerin iade gerekçesine göre yasa kapsamından çıkarılmasını öngören önergesi de kabul edilmedi.

Komisyonda daha sonra şarla salıvermeyi düzenleyen birinci madde oylanarak yediye karşı 12 oyla kabul edildi.

Oylamada MHP Kahramanmaraş Milletvekili Edip Özbaş ile ANAP Sinap Milletvekili Yaşar topçu ret oyu kullandı. FP milletvekilleri ise ikiye bölündü. İstanbul Milletvekilleri Nazlı Ilıcak ve Mehmet Ali Şahin ret, Van milletvekili Fethullah Erbaş ile Erzurum Milletvekili Fahrettin Kukaracı kabul oyu kullandı.

Yasanın ikinci maddesi üzerindeki görüşmeler ise kısa sürdü. İkinci madde üzerinde değişiklik önergesi verilmezken, DYP'li üç üyenin karşı çıkmasına rağmen 15 oyla kabul edildi.

Yasanın, yarın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle