Gündem Haberleri

  Af Yasası'nda karar haftaya

  Hürriyet Haber
  10.07.2001 - 13:45 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi, Af Yasası'nın bazı maddelerin iptal edilerek, genişletilmesi amacıyla açılan davaları esastan görüşmeye başladı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, kararın önümüzdeki hafta çıkabileceğini söyledi.

  Anayasa Mahkemesi, Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin yasanın bazı madde ve hükümlerinin iptali istemiyle yerel mahkemelerden yapılan iki başvurunun daha ilk incelemesini yaptı ve esastan görüşmeye karar verdi.  Anayasa Mahkemesi heyeti bu sabahki toplantısında, 4616 Sayılı Yasanın kapsam dışında bıraktığı, Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Yasa'nın 26 ila 33. maddeleri ile yasanın 1. maddesinin 5. bendinin j alt bendinde yer alan ''Vergi, resim ve harçlara ilişkin kanunlarda yer alan suçları işleyenler hakkında bu madde hükümleri uygulanmaz'' hükmünün iptali isteminde ilk incelemeyi yaptı ve söz konusu madde ve hükmün iptal istemini esastan görüşmeye karar verdi.   Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, toplantı çıkışında gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.  Bumin bir soru üzerine, Şartla Salıverilme Yasası'nın kapsam dışında bıraktığı maddelerin iptal isteminde görüşmelerine ilişkin bir kararın önümüzdeki hafta çıkabileceğini söyledi.  Yeniden Doğuş Partisi'nin (YDP) eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel'in üyelikten çıkarılmaması üzerine partiyi ihtar verilmesi isteminin öncelikle ele alınacağını belirten Bumin, bu konuda kamuoyunun beklentisi olduğuna dikkati çekti.   Bumin, Şartla Salverilme Yasası'nın yanı sıra görüşülmeyi bekleyen yaklaşık 400 dosya bulunduğunu belirterek, adli tatilden önce, öncelikle Kira Yasası olmak üzere görüşebilecekleri kadar dosyayı karara bağlayacaklarını kaydetti. Adana 2. Sulh Hukuk Mahkemesi baktığı bir kira tespit davasında, kiraların Kira Yasası'na göre bu yıl yüzde 10 oranında artırılmasını öngören maddesinin iptalini istemişti.   Anayasa Mahkemesi, öğleden sonra 4616 sayılı yasaya yönelik olarak 3 raportör tarafından hazırlanan ve yaklaşık 200 sayfayı bulan raporu ele alacak. Yüksek Mahkeme heyeti, önce yasanın niteliğini ortaya koyacak ve bu konuda bir görüş ortaya çıktıktan sonra maddelere yönelik incelemeye geçecek. Anayasa Mahkemesi, bu kapsamda ilk önce Sandıklı, Çankırı ve Turgutlu asliye ve ağır ceza mahkemelerinden gelen başvuruları görüşecek.  FP'NİN GEREKÇELİ KARARI EYLÜL'DE  Bumin, Anayasa yargısının kurulduğu günden bu yana böyle bir iş yoğunluğu altında kalmadığıı dile getirdi. Mustafa Bumin, Fazilet Partisi'nin kapatılmasına ilişkin kararın gerekçesinin yazılıp yazılmadığının sorulması üzerine de, ''Karar yazılmaya başlandı. Ancak Eylül ayından önce Resmi Gazete'de yayınlanacağını sanmıyorum'' diye konuştu.


  YARIN DEVAM EDİLECEK


  Anayasa Mahkemesi, kamuoyunun merakla beklediği 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa'nın bazı madde ve hükümlerinin iptali istemiyle yerel mahkemelerden yapılan başvuruları, yarın esastan görüşmeye devam edecek.


  Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, toplantının öğleden sonraki bölümünün ardından gazetecilerin soruları üzerine, yasanın bazı madde ve hükümlerinin iptali istemini esastan görüşmeye yarın saat 10.00'da devam edeceklerini söyledi.


  Kılıç, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel'in parti üyeliğinden çıkarılmaması üzerine bu partiye ihtar verilmesi isteminin 4616 sayılı Yasa kapsamında nasıl değerlendirileceğinin sorulması üzerine, ''Daha o konuya gelmedik, dosyayı inceliyoruz. O da biliyorsunuz erteleme olduğu için, erteleme konusuna geldiğimiz zaman o da bu kapsama girip, görülebilir'' dedi.  4616 sayılı Yasa'nın niteliğine ilişkin bir karara varıp varmadıkları sorusu üzerine de Kılıç, henüz raportörlerin hazırladığı raporu okuduklarını kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı