Gündem Haberleri

  Af yasasına tepki

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yakınlarını kaybeden aileler af yasa tasarısına tepki gösterdi. Aralarında kızını Bağdat Caddesi'ndeki trafik kazasında kaybeden baba Boray Uras'ın da bulunduğu bir grup mağdur aile bugün bir basın açıklaması yaparak TBMM'ye sunulan '23 Nisan 1999 tarihine kadar işlenen suçlardan dolayı şartla salıverilmeye, dava ve cezaların ertelenmesine dair kanun tasarısı'nı eleştirdi.

  Toplantıda konuşan Boray Uras, başka ailelerin aynı acıları yaşamasını istemediğini belirterek, ''Olaydan sonra aile yapısı bozuluyor. Anneler, babalar birbirleriyle kavga ediyor. Ben ölmek istedim, öldürmek de istedim'' diye konuştu.

  Trafik terörü

  Türkiye'de 120 bin kişinin trafik terörüne kurban gittiğini ve cezaevlerinde kasten adam öldürmekten 8 bin kişinin yattığını ifade eden Uras, şöyle devam etti:

  ''Bir af yasası ortaya çıktı. Bu af yasası Meclis'te müzakere edilecek. Caydırıcılık olması için af olmaması gerekir. Gerçek kader kurbanları öldürenler değil, ölenlerdir. Milletvekillerine bu affı çıkarmaları için yetki vermedik, vekalet vermedik. Ben vekaletimi Sayın Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer'e veriyorum.''

  Basın toplantısında konuşan Mustafa Ünsal adlı baba da, 18 yaşındaki kızını 1998 yılında trafik terörüne kurban verdiğin anlattı.

  Azami hız sınırı 50 kilometre olan yolda 120 kilometre hızla giderek kızının ölümüne yol açan sürücünün 3 ay 4 gün cezaevinde kaldığını belirten Ünsal, ''Eğer Yargıtay 3.5 yıllık cezasını onaylarsa o kişi 2 yıl daha hapis yatacak. Devlet istiyorsa kendine karşı işlenen suçları afetsin ben kızımın katilini affetmiyorum'' dedi.

  Mümin Karaca adlı bir başka baba da, üniversite 3. sınıf öğrencisi 25 yaşındaki kızı Aylin Karaca'yı trafik kazasında kaybettiğini söyledi.

  Kazaya neden olan ehliyetsiz araç sürücüsünün 3 ay hapis yattığını ve 1 milyon 13 bin 333 lira para cezasına çarptırıldığını anlatan Karaca, ''Bizim sesimizi duyan yok. Madem suç işleyenleri affedeceksiniz neden yargılıyorsunuz? Bu af çıkartılırken iyi düşünülmeli'' şeklinde konuştu.

  "Affetmiyorum"

  Ayten Arslan adındaki emekli bir öğretmen de, 20 yaşındaki kızının tanımadığı bir kişi tarafından 40 bıçak darbesiyle öldürüldüğünü anlattı.

  Kızının katilinin serbest kalacak olması düşüncesinin kendisini üzdüğünü ifade eden Arslan, ''Ben onu asla affetmiyorum. Devlet büyüklerine sesleniyorum, içeride hakim olamadığınız kişilere dışarıda nasıl hakim olacaksınız'' dedi.

  Ağabeyi Emin Odabaşı'nın 6 yıl önce otomatik silahla öldürüldüğünü belirten Nazan Odabaşı ise, cinayeti işleyen kişinin aftan yararlanma düşüncesiyle 15 gün önce teslim olduğunu söyledi.

  Odabaşı, af çıkaracakların bu afla cezaevinden çıkacak kişilerin dışarıda işleyecekleri suçların azmettiricisi olacağını ifade ederek, kendileriyle beraber olmak isteyen mağdur ailelerin ''0532- 3149542'' nolu telefonu aramalarını istedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı