Gündem Haberleri

  Af Yasası'na Köşk'ten yıldırım onay

  Hürriyet Haber
  21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meclis'te dün gece sabaha kadar görüşülerek olduğu gibi kabul edilen Af Yasası, bugün akşam saatlerinde de Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından bir daha görüşülmek üzere TBMM’ye gönderilen 23 Nisan 1999 Tarihine Kadar İşlenen Suçlardan Dolayı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine olanak sağlayan yasanın her iki maddesi de TBMM Genel Kurulu’nda değiştirilmeden kabul edildi. Meclis, sabah saat 07:00'ye kadar yasayı görüştü. Bugün saat 16:00'da da yasa özel bir kuryeyle Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulmak üzere Çankaya Köşkü'ne gönderildi. Saat 17:00'de Cumhurbaşkanı'nın yasası onayladığı açıklandı.

  Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanı Sezer yasayı TBMM'ye bir kez daha iade edemiyor. Ancak, yasayı onayladıktan sonra iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurabiliyor. Bunun için Sezer'in önünde 60 günlük bir süre var.

  Yasaya göre, 23 Nisan 1999 tarihine kadar işlenen suçlarda verilen ölüm cezaları yerine getirilmeyecek. Bu durumda olanlar hakkında, tabi oldukları yasalardaki infaz hükümleri aynen uygulanacak.

  Yasa yürürlüğe girdiği takdirde, kapatılan FP’nin yasaklı Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın kesinleşen hapis cezası da ertelenecek. Ancak, Erbakan’ın siyasi yasaklılığı sürecek.

  Yasaya göre 23 Nisan 1999 tarihine kadar sorumlu müdür sıfatı ile işlenmiş suçlar dahil basın yoluyla veya sözlü veya görüntülü yayın araçları ile yahut miting, kongre, konferans, seminer, sempozyum, açık oturum veya panel gibi her türlü toplantılarda yapılan konuşmalarla işlenmiş olup; ilgili kanun maddesinde öngörülen şahsi hürriyeti bağlayıcı cezanın üst sınırı 12 yılı geçmeyen suçlardan dolayı 12 yıl veya daha az şahsi hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahkum edilmiş bulunan kimselerin cezaları erteleniyor.

  Meclis'te olaylı gece
  Koalisyonun retçileri

  Hangi suçlar kapsam dışı?

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı