Gündem Haberleri

  Af Yasası görüşmelerinde 4. gün

  Hürriyet Haber
  13.07.2001 - 10:20 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi, 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine ilişkin yasanın niteliğini belirlemek için çalışmalarına Pazartesi günü devam edecek.

  Anayasa Mahkemesi, Af Yasası'nı değerlendirmek için bugün 4. toplantısını yaptı. Türk Ceza Kanunu'nun ''cürüm işlemek için teşekkül oluşturma'', ''ırza geçme'', ''görevi kötüye kullanma'', ''evrakta sahtecilik'', ''dolandırıcılık'' hükümlerini içeren maddeleri ile yasanın 23 Nisan 1999 tarihine kadar işlenen suçları kapsadığına ilişkin hükmün de iptali isteniyor.

  MADDELER TEK TEK OYLANACAK


  Yüksek Mahkeme, önce yasanın niteliğini ortaya koyacak, daha sonra maddeleri tek tek oylayacak. Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, toplantı sonrasında gazetecilerin soruları üzerine, görüşmelerine Pazartesi günü saat 10.00'da devam edeceklerini söyledi.  ''Adli tatil başlangıcı olan 20 Temmuz gününe kadar görüşmeleri tamamlanmazsa açıklamanın adli tatil sonrasına mı kalacak?'' sorusu üzerine Bumin, ''Bunu o zaman değerlendireceğiz'' dedi.

  Söz konusu maddelerin kapsam dışında bırakılması Anayasa'ya aykırı bulunur ve iptal edilirse bu maddeler nedeniyle yargılaması devam edenlerin davaları ertelenecek, cezaevinde bulunanlar ise şartla tahliye edilecekler. Ancak, bu kişilerin suçu 23 Nisan 1999 tarihine kadar işlemiş olma şartı da aranacak. Mahkeme, bu maddelerin kapsam dışında bırakılmasını Anayasa'ya aykırı bulmaz ise bu maddelerden dolayı yargılananların yargılaması devam edecek, cezaevinde bulunanlar tahliye olamayacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı