Gündem Haberleri

  Af sahipsiz çıktı

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulu'nda dün hem muhalefet, hem de iktidar sözcülerinin eleştirilerine hedef olan, 40 bin kişinin yararlanacağı ‘‘Şartlı Salıverme Yasa Tasarısı’’ 297 kabul, 72 ret ve 7 çekimser oyla kabul edildi.

  KAMUOYUNDA ‘‘Af’’ olarak anılan ‘Şartlı Salıverme’ Yasa Tasarısı sahipsiz çıktı. 376 milletvekilinin katıldığı oylamalarda Genel Kurul 240 fire verdi. Meclis'ten 297 kabul, 72 ret ve 7 çekimser oyla geçen tasarı için şimdi gözler Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e çevrildi.

  Önceki gece DSP ve MHP arasında yaşanan gerilim dolayısıyla ‘‘gidip-gelen’’ yasa, dün süratle TBMM Genel Kurulu'na getirildi. Başbakan Ecevit, MHP Lideri Bahçeli, FP Lideri Kutan, af görüşmeleri başlar başlamaz Genel Kurul'da yerlerini aldılar. DYP Lideri Çiller ve Afyon'a giden ANAP Lideri Yılmaz ise akşamki oturuma katıldı.

  İKTİDAR FİRE VERDİ

  4 maddelik tasarının ilk maddelerine geçilmesi için yapılan ilk oylamaya, 240 milletvekili katılmadı. Muhalefetin talebi üzerine açık olarak ve elektronik sistemle yapılan oylamada 304 milletvekili oy kullandı. Oylamaya ANAP'tan 63, MHP'den 59, DYP'den 50, FP'den 46, DSP'den 16, bağımsızlardan da 6 milletvekili katılmadı. FP'den 38 milletvekili kabul oyu verirken, 15 milletvekili ‘‘hayır’’ dedi. DYP'den Burhan İsen ve Faris Özdemir de iktidardan yana oy verdi.

  MHP VE DSP'DEN KERHEN DESTEK

  MHP'li ve DSP'li vekiller, Meclis kulisinde, af yasasına ‘‘Kerhen’’ destek verdiklerini açıkça ilan ettiler. DSP'li Rıdvan Budak, ‘‘Lanet olsun diyerek oy vereceğim’’ dedi. Yasaya ret oyu veren MHP'li Ali Güngör, ‘‘Tuzaklarla dolu bir düzenleme. PKK'nın amaçlarına hizmet ediyor. Adım adım merdivenler çıkılıyor’’ dedi.

  DYP: SUÇLU ÖDÜLLENDİRİLDİ

  Tasarı üzerinde görüşlerini açıklayan DYP'li Ahmet İyimaya, affı, ‘‘Birilerinin huzur ve saltanatı için milletin saadetini bozacak bir düzenleme’’ olarak nitelendirdi. Milletin affı istemediğini belirten İyimaya, ‘‘Bu kanun, suçluyu ve hükümlüyü ödüllendirmektedir’’ dedi.

  FP’Lİ ARINÇ’TAN TÜRK’E ELEŞTİRİ

  FP’li Bülent Arınç, Ecevit ile Rahşan Ecevit dışında aftan memnun olan kimse bulunmadığını söyledi. Türk'ün, işkenceci polislere af istenmesi üzerine istifa tehdidinde bulunduğunu anımsatan Arınç, ‘‘Cezaevleri çatısından insanlar dışarı atılırken, insanların bağırsakları deşilirken Bakan'ın aklına istifa gelmiyor’’ eleştirisinde bulundu. DSP'li İsmail Aydınlı, ‘‘İşkencecileri mi savunuyorsun’’ diye bağırdı. Arınç, ‘‘Otur yerine, senin kısır aklın yetmez’’ diye yanıt verdi.

  Af tasarısı tüm tepkilere rağmen TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada 297 kabul, 72 ret ve 7 çekimser oyla kabul edildi. Bu yasadan, yaklaşık 40 bin kişi yararlanacak. Çankaya Köşkü'ne gönderilecek olan yasa, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunulacak.

  MHP'DE RAHŞAN HANIM SIKINTISI

  Bu arada Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'in, ‘‘Af istediğim gibi oldu’’ şeklindeki sözlerinin basında yer alması MHP'de sıkıntı yarattı. MHP'liler, huzursuzluklarını grup başkanvekilleri aracılığı ile Bahçeli'ye ilettiler. Bahçeli'nin de, milletvekillerinin bu konudaki hassasiyetini Ecevit'e ileterek, ‘‘Daha dikkatli olunmasını’’ rica ettiği öğrenildi. ANKARA

  Yılan hikayesi bitti

  LİDERLER maratona benzeyen 'Şartlı Salıverme Yasası'nın dün gece Meclis'te benimsenmesiyle rahat bir nefes aldılar. Başbakan Ecevit, ‘‘Barış ve huzur etkeni olmasını diliyorum’’ derken, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de ‘‘Hayırlı olsun’’ demekle yetindi. Mesut Yılmaz ise milletvekili arkadaşlarına, ‘‘yılan hikayesi bitti’’ dedi. FP lideri Kutan, ‘‘Herşey Meclis'te konuşuldu’’ diyerek yanıt vermezken DYP Lideri Tansu Çiller ‘‘Bu iktidar, affı birtakım şeyleri örtbas etmek için getirmiştir’’ diye konuştu.

  Meclis'te son dakika şoku

  AF tasarısı Meclis'ten geçerken son dakika şoku yaşandı. MHP İçel Milletvekili Ali Güngör, Başbakan Bülent Ecevit'i vatan hainlerini affetmekle suçladı. Güngör, çirkin ve tehlikeli olarak nitelendirdiği yasayı, MHP teşkilatının ve ülkücülerinin içlerine sindiremediğini vurguladı. Tasarıyla ‘‘PKK canilerine af getirilmek’’ istendiğini ileri süren Güngör, 1974 affında devlete karşı suç işleyenlerin affedildiğini belirterek şunları söyledi: ‘‘Sayın Ecevit'in geleneğine vatan hainlerini affetmek fazla yabancı gelen bir husus değildir.Bu çirkin ve tehlikeli af tasarısını geldiği yere, Sayın Başbakan'a ve onun bakanlarına, yakıştığı yere göndermek bu Meclis'in yapacağı en hayırlı iş olacaktır. Bu çirkin tasarı geldiği yerde ve yakıştığı yerde kalsın.’’ Başbakan Ecevit, Güngör'ün sözlerini değerlendirmekten kaçındı.

  Erbakan cezaevine girmeyecek

  AF Yasası'yla, kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın, 14 Ocak'ta cezaevine girmesi de önlendi. Erbakan'ın yanısıra, gazeteci sıfatıyla veya herhangi bir toplantıdaki konuşmasıyla düşünce suçunu işleyenlerin cezaları da tecil edildi. Yasanın ikinci maddesi şöyle:

  ‘‘23 Nisan 1999 tarihine kadar sorumlu müdür sıfatı ile işlenmiş suçlar dahil basın yoluyla veya sözlü veya görüntülü yayın araçları ile yahut miting, kongre, konferans, seminer, sempozyum, açık oturum veya panel gibi her türlü toplantılarda yapılan konuşmalarla işlenmiş olup; ilgili kanun maddesinde öngörülen şahsi hürriyeti bağlayıcı cezanın üst sınırı 12 yılı geçmeyen suçlardan dolayı 12 yıl veya daha az şahsi hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahkum edilmiş bulunan kimselerin cezalarının infazı ertelenmiştir.’’

  'Baklava Çetesi'nde buruk sevinç

  GAZİANTEP'te baklava çalmaktan mahkûm olan 'çetenin' cezaevindeki tek sanığı Metin Subaşı'nın ailesi, af nedeniyle buruk sevinç yaşıyor. Babası Servet Subaşı, oğlunun afla tahliye olacağını, ancak aklanmayacağını belirterek, ‘‘Oğlum af çıkartılırsa normal süresinden 5 ay önce tahliye olacak. Ancak oğlum bir tepsi baklava için hırsız damgası yedi. Cezaevinden çıkınca da sorunları bitmeyecek’’ dedi.

  Aftan kimler yararlanacak

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı