GeriGündem Af kısastan daha lezzetli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Af kısastan daha lezzetli

Af kısastan daha lezzetli
refid:29956359-spot ilişkili resim dosyası

Biz onu İran’da oğlunun katilini affederek idam ipinden alan anne olarak tanıdık. Katilin annesinin yanına gelerek onu öptüğü fotoğraf halen hafızalarda.

İki oğlunu dört yıl arayla kaybeden İranlı Samareh Ali Nezhad, eşi Abdolghan Hossein ve 14 yaşındaki kızı Fatemeh Hossein 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle kendisini ‘yılın annesi’ seçen Maltepe Belediyesi’nin davetlisi olarak İstanbul’da. Bugün barış güvercini uçuracak olan Samareh Ali Nezhad ortaokul mezunu, ev hanımı. Üç çocuklarından ortanca olanını 11 yaşındayken motosiklet kazasında kaybetmişler. 4 yıl sonra ise lise öğrencisi oğlu Abdullah, pazarda bir başkasıyla kavga eden gencin, kaçarken kendisine çarpması sonucu çıkan tartışmada kalbine aldığı bıçak darbesiyle hayata veda ediyor. Geçen yıl oğlunun katiline idam cezası verildiğinde kısas ve affetme duyguları arasında kalıyor:

“İdam cezasını duyduğumda onun da aynı şekilde ölmesini istemiyordum çünkü sonuçta o da gençti. Ama oğlum öldüğü için de çok üzgündüm. Öyle karışık duygular içindeydim. İdam gününe kadar affetmeyi düşünmüyordum. Olaydan bir hafta- on gün önce kızım abisini rüyasında görüyor. Oğlum ‘Anneme söyle o çocuğu affetsin, Allah’a havale etsin’ diyor. Gittiğimde meydanda darağacı hazırdı, çocuğun boynuna da ipi takmışlardı. Son anda kararım değişti.”

Samareh Ali Nezhad aradan geçen bir yılda hissettiklerini ise şöyle anlatıyor: “Affettikten sonra iç dünyamda çok farklı bir huzur yaşamaya başladım. İnanıyordum ki oğlum öbür dünyada çok iyi yerde ve rahat. Ben huzur içinde olunca onun da huzur içinde olduğunu düşünmeye başladım. Bu beni epeyce rahatlattı. Affetmekte, kısasta olmayan çok farklı bir duygu ve lezzet var. Affetmekte daha bereket vardır, sevgi bağını güçlendirir, düşmanlıkları giderir. Dünyada savaşların, üzüntü ve gözyaşlarının da azalmasına sebep olur. Affetmek bu kadar güzel bir şeydir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle