GeriGündem Af istemişler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Af istemişler


Nurettin KURT - ANKARA

Dolandırıcılık ve sahte belge suçlarından 8 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Alparslan Türkeş'in kızları Ayzıt Türkeş ve Umay Günay, af yasasından yararlanabilmek için başvuruda bulundu. Yargılandıkları 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe veren kardeşler, ‘‘Sahtecilik ve dolandırıcılık’’ suçunun af kapsamına alınmasını istediler.

Sahte özel belge düzenlemek ve dolandırıcılık suçundan 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Ayzıt Türkeş ve Umay Günay'in af yasasından yararlanabilmek için başvuruda bulundukları ortayı çıktı. Avukatları Umur Tamur aracılığı ile yargılandıkları 7'nci Ağır Ceza Mahkemesine dilekçe veren Türkeş'in sanık kızları, Anayasanın eşitlik ilkesi gereğince ‘‘sahtecilik ve dolandırıcılık’’ suçunun af kapsamına alınması için Anayasa Mahkemesine iptal başvurusu yapılmasını istediler. Mahkeme Türkeş'in kızlarının başvurusunu kabul ederse Anayasa Mahkemesine iptal başvurusu yapacak. Ayzıt Türkeş ve Umay Günay kardeşler, ifadelerinde ise ‘‘Paralar milletin menfaatine olan yerlere transfer edildi’’ savunmasında buluştular. Ancak iki kardeş, ifadelerinde harcama yapılan yerleri açıklamadılar. İşte Ayzıt Türkeş'in ifade tutanaklarında yer alan savunmasından özetler:

HESABI 1988'DE AÇTIK

1988 yılında İngiltere'de yaşadığım sıralarda babam ziyaretime geldiğinde adı geçen Deutsche Bank'a birlikte giderek hesap açtırdık, banka yetkililerinin yanında ek 1'de savunma dilekçemde gösterilen ilerde tercümesini ve noter tastikli olarak ibraz edeceğim. Belgeyi banka yetkililerinin huzurunda imzalayıp bankadaki dosyaya kondu.

İMZALI BOŞ KAĞITLAR BIRAKTI

Bu işlemlerden sonra 1988 yılında vefat tarihi olan 1997 tarihine kadar babamın verdiği talimat doğrultusunda işlemlerini yürütüp, bana bu arada da alt tarafları imzalı boş kağıtlar bıraktı. Ben de o işlemler veya başka işlemler talimatı doğrultusunda kullandım.

İMZAYI TAKLİT ETMEDİM

Alpaslan Türkeş yazısının üzerindeki imza rahmetli babama aittir. Onu ben taklit etmedim. Bu husustaki babamın resmi evraklarında olan belgelerdeki imzalardan da örnekler getireceğim. Altı imzalı belgeyi babamın iradesi dahilinde kullandım, ayrıca bu bankada olan paralar tereke tesbitinde de bulunmamaktadır. Bu davada 3. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde devam etmektedir. Ben bu işlemleri yaparken babamın vasiyeti ve idaresi dışına çıkmadım, babamın verdiği emir ve talimatları yerine getirmek için bu hususta diğer kardeşlerimin de bir bilgisi yoktur. Babamca bana tebliğ edilen görevi yerine getirmek amacıyla hareket ettim.

HARCADIĞIM YERİ SÖYLEYEMEM

Özel evraktaki sahtecilik olayı yoktur. Boş kağıda atılmış imzayı da vasiyetinin gereği gizli olarak kullanılan ve gideceği yerleri şimdi açıklayamayacağım milletin menfaatine olan yerlere transfer ettim. Bu hususta da aileden mal kaçırma gibi dolandırıcılık kastım yoktur.

ÜZERİMDE HİÇ PARA KALMADI

Yukarıda da arzettiğim vesile söz konusu paralar babamın emrettiği ve talimat verdiği yerlere aktarılmıştır. Üzerimde hiçbir para kalmamıştır. Bunu da gönül rahatlığı içerisinde arz ediyorum.

Millet için harcadık

Türkeş'in kızlarının ifade tutanakları

Ayzıt Türkeş'le benzer savunma yapan Umay Günay ifadesinde şöyle dedi: ‘‘Ablam olan Ayzıt Türkeş'in şimdi öğrendiğim beyanına göre kardeşim İngiltere'de yaşarken 1988 yılında Deutsch Bank'da hesap açtırmışlar, ablama da kullanılması için gerekli talimatlar verilmiş. O tarihten beri de ablam bana ve diğer kardeşlerime dahil açıklamadan rahmetli babamın şifahi talimatları doğrultusunda çekmiş ve kullanmış. Bana da açıklamadığı babamın belirttiği yerlere intikal ettirmiş. Ablamın beyanına göre de 1919 yeğmiye sayılı 10. noterin tercümesi olan bankaya yazılan talimat belgesinin altındaki imza babam Alparslan Türkeş'e aittir. Babamın ölümünden sonra ablam Ayzıt da kendi beyanında anlattığı gibi babamın vasiyetinin içinde bu da var ki İngiltere'de bende o sırada öğretim görevlisi olarak çalıştığım için hesabım vardı dosyada belirtilen 367 594078 İngiliz sterlini benim hesabıma transfer etmiş. Daha sonra da ablam konuyu bana anlatmıştı. Bu terekeye intikal edip etmediğini de bilmiyorum. Ben de babamın bana verdiği ve ablamın söylediği yerlere ilgili yerlere aktardım. Benim özel evrakta sahtecilik de iştirakım ve altı imzalı talimatın imzalanmasında benim bir suçum yoktur. Ayrıca da bu transfer edilen parayı ablamın verdiği talimat çerçevesinde ilgili yerlere aktardım. Avukatımın tanzim edip verdiği 8 sayfalık dilekçe eklerine ekleyeceğim bir husus yoktur.’’

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle