Gündem Haberleri

  Af, ileriye işleyecek

  Hürriyet Haber
  07.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genel aftan ayrılarak TBMM Başkanlığı'na sunulan öğrenci affı taslağı, içinde bulunulan öğretim yılında başarısız olan öğrencileri de kapsıyor. Sömestr tatilinden sonra öncelikli olarak ele alınacak öğrenci affı, okullarıyla ilişiği kesilen öğrencilere ek sınav hakkı sağlıyor.

  HÜKÜMET ortaklarının uzun pazarlıklar sonunda TBMM'ye sunduğu öğrenci affının kapsamı, ‘ileriye’ doğru da işleyecek. 1999-2000 öğretim döneminde okullarla ilişiği kesilen öğrencilere de sınav hakkı tanınacak.

  MHP'li Şevket Bülent Yahnici tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen öğrenci affı yasa tasarısı, genel af içerisinde yeralan metinden bazı farklılıklar içeriyor. Teklif yasalaşırsa, yalnızca geriye doğru işlemeyecek, bu öğretim yılının sonuna kadar ‘her ne sebeple olursa olsun’ okullarıyla ilişiği kesilen öğrenciler de sınav hakkından yararlanacak.

  ANAP Grup Başkanvekili Beyhan Aslan, teklifin sömestr tatilinden sonra öncelikli olarak ele alınacağını belirtti. Şubat ayının ikinci yarısında teklifin önce Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşüleceğini belirten Aslan, daha sonra da TBMM Genel Kurulu'unun üst sıralarına taşınacağını bildirdi. Aslan, ‘‘Biz bu düzenlemeye öğrenci affı denmesini doğru bulmuyoruz. Buna öğrenci hakkı demek daha doğru olur. Af kelimesi sanki öğrenciler suç işlemiş izlenimi yaratıyor’’ dedi. Aslan, aftan türbanlı öğrencilerin de yararlanacağı belirterek, ‘‘Ancak bu öğrenciler aftan yararlanma sınavlarına girerken de, okula devam ederken de, üniversitelerin mevzuatlarına uymakla yükümlü olacaklar’’ dedi.

  Hükümet ortakları, öğrenci affının Şubat ayı içerisinde yasalaşmasını planlıyor. Yeni teklif şu unsurları içeriyor:

  1989-1990 eğitim-öğretim yılından sonra, yükseköğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, önlisans ve lisans eğitim-öğretim programları ile yüksek okulların herhangi bir sınıfından ‘her ne sebeple olursa olsun’ kaydı silinen ve silinme durumuna gelen veya kendi isteğiyle ayrılan öğrenciler, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başarısız oldukları bütün dersler için iki sınav ve devam hakkı kazanacak.

  Bu haklardan, 1999-2000 eğitim-öğretim yılı sonunda ilişiği kesilecek öğrenciler de ilişiklerinin kesildiği tarihten itibaren iki ay içinde ilgili yükseköğretim kurumlarına başvurmak ve mevzuat gereğince aranılan kurallara uymak şartıyla yararlanacak. Bu sınavlarda da başarılı olamayanlara, başarılı olamadıları dersler için bir bütünleme hakkı daha verilecek.

  Lisansüstü öğrenimi gören öğrenciler de aynı haktan yararlanabilecek. Bütün derslerden başarılı oldukları halde yönetmeliklerde öngörülen not ortalamasını tutturamadıkları ya da yüksek lisans veya doktora sınavına giremediklerinden kaydı silinen öğrencilere ise diledikleri üç dersten 2 sınav hakkı tanınacak.

  Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden yargıya intikal etmiş disiplin suçu nedeniyle ilişiği kesilenler dışındaki öğrenciler de iki ay içinde başvurmaları durumunda, Yükseköğretim Kurulu'nca okuyacakları tıp fakülteleri belirlenecek. Belirlenen tıp fakültesinin aradığı kurallara uyması koşuluya intibakları yapılacak bu öğrenciler de yasanın getirdiği haklardan yararlanabilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı