GeriGündem Adnan Menderes mezarı başında anıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adnan Menderes mezarı başında anıldı

Adnan Menderes mezarı başında anıldı
refid:30101847-spot ilişkili resim dosyası

Merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın idam edilişlerinin 54. yılında Topkapı'daki Anıt Mezar'da anma töreni düzenlendi.

"Ülkemizin büyük bir utancıdır"

Adnan Menderes'in gelini Ümran Menderes de son zamanlarda yaşanan terör olaylarında yaşamını yitiren asker, polis ve sivillerin kaybının tüm milleti kahrettiğini, bunu yapanların ruh halini anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

Ümran Menderes, 27 Mayıs 1960'ın demokrasiye, ülkeye karşı yapılmış bir darbe olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Demokrasi şehitlerimizin hayatlarına son verilmesi, ülkemizin büyük bir utancıdır. O gün bugündür Türkiye, yaşananları, yapılan haksızlıkları unutmamıştır. Menderes sevgisi, dededen toruna, büyüyerek devam etmiştir. Onların ülkeye hizmetten başka amaçları da yoktu. Onların döneminde ülke adeta bir şantiyeye dönmüş, yollar, fabrikalar yapılmış, ülke çağ atlamıştır. Her nedense ülkede yapılan güzel hizmetleri takdir edeceğimize hizmette bulunanlara çelme takmayı daha uygun buluyoruz. Ancak milletimiz, yapılan güzel hizmetleri hiçbir zaman unutmaz ve de unutmayacaktır."

"İyi ki 27 Mayıs oldu, iyi ki hayatlarına son verildi" diyenlerin sayısının da giderek azaldığını aktaran Menderes, bu düşüncelerin insanları ayrıştırdığını ancak ayrışmanın yarar vermediğini, içeride ve dışarıda ülkeye zarar vermek isteyenlerin ekmeğine yağ sürdüğünü dile getirdi.

Anma törenine İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

DAVUTOĞLU: MİLLET İRADESİNİ İKTİDARA TAŞIMIŞTIR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, merhum Adnan Menderes'in vesayetçi zihniyetler tarafından horlanan, dışlanan, küçümsenen çoğunluğun umudu ve sesi, millet iradesini iktidara taşımış bir kişi olduğunu belirterek, "Şehit Menderes ve arkadaşlarını idama gönderenler ise hiçbir zaman bu cinayetin vebalinden, bu utançtan kurtulamamışlardır. Ancak aziz milletimiz merhum Menderes ve birlikte şehadete yürüdüğü arkadaşlarına gönlünün en müstesna yerini ayırmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, Adnan Menderes'in idamının 54. yılı nedeniyle yayınladığı mesajda, "Yeter söz milletindir, diyerek sessiz kalabalıkların sesi olan ve Türkiye'de demokrasi mücadelesine öncülük yapan, eserleriyle olduğu kadar haksızca ve insafsızca idam edilmesiyle de milletin gönlünde ölümsüzleşen değerli devlet ve siyaset adamı Adnan Menderes"i vefat yıl dönümünde saygı ve rahmetle andığını kaydetti.

"Merhum Menderes, vesayetçi zihniyetler tarafından horlanan, dışlanan, küçümsenen çoğunluğun umudu ve sesi olmuş, millet iradesini iktidara taşımıştır" ifadesini kullanan Davutoğlu, mesajında şunları belirtti:

"Yürüttüğü demokrasi mücadelesini hazmedemeyen malum vesayet odakları tarafından hukuk kurallarını ve toplum vicdanını hiçe sayan darbe mahkemelerinin kararıyla bundan 54 yıl önce, 17 Eylül 1961 günü idam edilen rahmetli Menderes, millet vicdanında bir demokrasi şehidi olarak yerini almıştır. Şehit Menderes ve arkadaşlarını idama gönderenler ise hiçbir zaman bu cinayetin vebalinden, bu utançtan kurtulamamışlardır. Ancak aziz milletimiz merhum Menderes ve birlikte
şehadete yürüdüğü arkadaşlarına gönlünün en müstesna yerini ayırmıştır.

Merhumun milletle kurduğu gönül köprüsünü onun fani bedenini ortadan kaldırarak amaçlarına ulaşabileceklerini sananlar, milletin iradesi karşısında hezimete uğramıştır. Milletimiz, bu şehadetin acısını yarım asırdır yüreğinde taşıyarak vesayetçilere en asil, en çarpıcı cevabı vermiş, kendisine hizmet edenleri ise baş tacı etmiştir. 'Yeter söz milletindir' şiarıyla millet ruhunu şaha kaldıran Menderes'in yürüttüğü demokrasi ve kalkınma mücadelesi, milletimiz tarafından dün olduğu gibi bugün de büyük takdirle anılmaya devam etmektedir. Merhum aziz Adnan Menderes'i ve merhum Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan'ı bu şükran ve minnet hisleriyle yad ediyor, manevi emanetlerine ilelebet milletçe sahip çıkmamızı Allah'tan niyaz ediyorum."

KILIÇDAROĞLU: CESARETLE DEMOKRASİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in idamına ilişkin, "Hukukun siyasete alet edildiği bu acı olay, bugün de adaleti bir intikam aracı olarak kullanmak isteyenlere karşı her zaman hatırlamamız gereken bir ders niteliğindedir. Cesaretle demokrasimize, özgürlüklere ve hukuk devletine sahip çıkmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

CHP Basın Biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, Menderes'in idamının 54. yıl dönümü dolayısıyla Adnan Menderes Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Fatih Kavaloğlu'na bir mesaj gönderdi.

Mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "şayan-ı dikkate değer" bir genç olarak siyasete kazandırdığı merhum Menderes'in, İstiklal Madalyası sahibi, ülkesine ve cumhuriyete büyük sevgi duyan bir insan olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, hayatı boyunca halka hizmet için çalışan Menderes'in, asla siyaseti kişisel bir zenginleşme aracı olarak kullanmadığını bildirdi.

Menderes'in, mal varlığının 1950 ile 1960 döneminde azaldığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Topraksız köylülere kendi arazilerini dağıtmış, dahası oğullarının ticaret hayatına girmelerini de men etmiştir. Kendisi siyasete hiçbir şey sahibi olmadan girip, servet edinen bir insan değildir. Bu bakımdan merhum Menderes bugün de örnek alınmalıdır" ifadesini kullandı.

"Vicdanlar hala sızlıyor"

Kılıçdaroğlu, 55 yıl önce, merhum Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün bütün çabalarına rağmen yaşanan bu elim olayın herkesin vicdanını hala sızlattığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Sayın İnönü'nün 13 Eylül 1961'de açıkça ifade ettiği gibi, MBK tarafından alınan bu karar, milletimizde büyük bir üzüntüye yol açmış, demokrasi tarihimize de hala tam olarak kapanmayan bir yara açmıştır. Hukukun siyasete alet edildiği bu acı olay, bugün de adaleti bir intikam aracı olarak kullanmak isteyenlere karşı her zaman hatırlamamız gereken bir ders niteliğindedir. Cesaretle demokrasimize, özgürlüklere ve hukuk devletine sahip çıkmalıyız. Ancak bu yolla son sözlerinde bile milletimize ebedi saadetler dileyen Sayın Menderes'in hatırasına hak ettiği saygıyı gösterebiliriz."

Menderes'i, Hasan Polatkan'ı ve Fatin Rüştü Zorlu'yu rahmetle anan Kılıçdaroğu, demokrasi, Cumhuriyet ve halk için "önce Türkiye" diyerek fedakarca çalışan herkese şükranlarını sundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle