Gündem Haberleri

  Adnan hoca konferansına soruşturma

  İZMİR, (DHA)
  16.10.2008 - 16:08 | Son Güncelleme:

  KONAK İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kaymakamlığın izniyle ‘Adnan Hoca’ ve ‘Harun Yahya’ olarak bilinen, Adnan Oktar'ın fahri başkanlığını yaptığı Milli Değerleri Koruma Vakfı'nın okullarda ‘uzay ve yerbilimleri’ konulu konferans düzenlemesi konusunda İzmir Valiliği soruşturma başlattı.

  Geçen hafta basın toplantısı düzenleyen Eğitim Sen 1 Nolu Şube Sekreteri Abdullah Tunalı, “Çalışmaları da bilim dışı olarak değerlendirilen bu vakfın, sözde bilimsel konferanslarla okullara girmesine izin verilmesi düşündürücüdür, izin iptal edilmelidir” dedi. Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülkadir Yıldız ise bu konuda “Bu vakıf da susuzluk, ormanların yok olması, küresel ısınma gibi konularda hiç bedel almadan konferans vermek için başvurdu. İncelemeleri yaptık. Bu vakfa 19 Aralık 2006'da da bir önceki müdür tarafından aynı faaliyetler için izin verilmiş. Daha önce de komisyondan geçmiş. Bu vakıf diğer illerde de olur almışlar, hepsinin izin yazısı elimizde. Bahsettiğiniz şahsın (Adnan Oktar) hiç ismi geçmiyor. Talepleri müfredata uygun, olumsuz dönüş de gelmemiş” diye uygulamayı savunmuştu.

  Hafta içinde sözkonusu vakıf bazı okullarda konferanslarını verirken, İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, Milli Değerleri Koruma Vakfı'nın Konak Kaymakamlığı ve Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden izin alarak, bazı okullarda ‘uzay ve yer bilimleri’ konulu konferans verilmesine ilişkin haberlerle ilgili olarak, iki müfettiş görevlendirerek, inceleme başlattığı açıklandı.

  Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘Harun Yahya' takma adını kullanan Adnan Oktar'ın fahri başkanlığını yaptığı Milli Değerleri Koruma Vakfı'nın Konak ilçesindeki bazı okullarda düzenlediği ‘Uzay ve Yerbilimleri’ konferansı ile ilgili iddialara ilişkin sorumluların tespiti ve iddia konularının incelenmesi amacıyla, İzmir Valisi M. Cahit Kıraç'ın talimatıyla iki müfettiş görevlendirilmiştir” denildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı