Gündem Haberleri

  "Adliyede Uludere dosyasını kapattınız, vicdanlardaki dosyayı nasıl kapatacaksınız"

  DHA-CİHAN-AA
  29.12.2014 - 01:15 | Son Güncelleme:

  ŞIRNAK’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Ortasu Köyü’nde 28 Aralık 2011 tarihinde düzenlenen hava operasyonunda yaşamını yitiren 34 köylü için anma töreni düzenlendi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş burada yaptığı konuşmada, "Adliyedeki dosyayı kapattınız. Ama vicdanlardaki dosyayı nasıl kapatacaksınız? Olayın kapatılmaya çalışıldığını ilk gün gördük, uyardım ama bizi dinlemediler" dedi.

  Uludere İlçesi’ne bağlı Gülyazı Köyü’nde düzenlenen anma törenine, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Adil Zozani, Kemal Aktaş, Gülser Yıldırım, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ve binlerce kişi katıldı.

  "GÜÇLÜ OLMADIĞIMIZ İÇİN HESAP SORAMADIK"

  Anma törenine katılan kurumlar adına kısa selamlamalarının ardından konuşan HDP Milletvekili ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Genel Başkanı Erturul Kürkçü, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olaydan sonra öldürülen 34 kişinin kaçakçı olduğunu ve öldürülebileceğini söylediğini anlattı. Kürkçü, şöyle dedi:

  Adliyede Uludere dosyasını kapattınız, vicdanlardaki dosyayı nasıl kapatacaksınız
  "Ama bu katliam bilinçli bir şekilde intikam duyuları ile gerçekleştirildi. Evlatlarınızın katili Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’dir. Biz onlardan şimdiye kadar hesap soramadık, güçlü değildik. Ama inşallah seçimden güçlü çıkarak, onlardan hesap soracağız. 34 insanı öldürmenin bedelinin ne olduğunu onlara göstereceğiz. Parlamentoda kurulan komisyonda da AKP’li vekiller olayın üstünü örttü. Biz bunun takipçisi olacağız."

  "KÜRTLERİN ARTIK LİDERİ ÖCALAN VAR"

  Demokratik Bölgeler Partisi (DTK) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise bu katliamın sadece Robaski katliamı değil, Kürt ve Kürdistan ile insanlık adına işlenen bir katliam olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

  "Bundan sonra Kürtler’in kendi topraklarında katledilmelerine izin vermeyeceğiz. Kürtler daha önce de katliamdan geçirildi. Ama bugün Kürtler’in birliği var, lideri Öcalan var. Artık dünya da Kürtler’e destek veriyor. Artık Kürtler katledilmeyecektir. Bu olayı bir kez daha lanetliyoruz."

  Adliyede Uludere dosyasını kapattınız, vicdanlardaki dosyayı nasıl kapatacaksınız


  "DÖNEMİN KAYMAKAMI BELGELERİ VERMEDİ"

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, olayın yaşandığı gün Uludere Devet Hastanesi’ne gittiklerinde; devlet görevlilerinin olayın üstünü örtmeye çalıştıklarını gördüklerini belirterek, "O dönemin Uludere’nin Kürt olan Kaymakamı’nı uyarmıştım. Bu katliamın tarihe Kürt katliamı olarak gireceğini ve üstünün örtüleceğini belirterek kendisinden olay ile ilgili bilgi ve belgelerin adli kurumlara, hem de bize verilmesini istemiştim. Vermedi, dediğimiz doğru çıktı. Olayın üstü adli dosyada örtüldü. Adliyedeki dosyayı kapattınız, peki vicdanlardaki dosyayı nasıl kapakacatsınız?" dedi.

  "İKTİDARA GELDİĞİMİZDE ONLARI ADİL YARGILAYACAĞIZ"

  Dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sert bir dille eleştiren Demirtaş, konuşmasına şöyle devam etti:

  "Ey saraylarda oturan Erdoğan; Aileler ile havaalanı açılışında görüşürken olayın üstünün kapatılmayacağı sözü vermedin mi? Bu olayın faillleri yargı önüne çıkarılana kadar bu ailelerin elleri senin yakandadır. Bu katliamı yapanlardan hesap sormadan, bu dünyadan gitmeyeceğiz. 6-7 Ekim olaylarında tek bir talimat ve çağrı yapmamamıza rağmen, olayların faturasını bize çıkardılar. Bunların işledikleri suçların faturasını başkalarına çıkarma huyu vardır. Bunların iktidarında, verdikleri emirler ile ödürülen sivillerin sayısı bini geçti. Laf lafa gelince biz eli kanlı, onlar ak sütten çıkmış kaşık oluyorlar. Biz seçimden öyle güçlü çıkacağız ki, bunların dizi titreyecek. Rüşvetin, yolsuzluğun, katliamların hesabını soracağız. Biz onlara da söz verdik, onları adil mahkemelerde yargılayacağız. Hiç korkmalarına gerek yok. Onlarınki gibi düzmece mahkemelerde değil, adil hakim ve savcılarla bunların hesabını soracağız. Son olarak Türkiye’de sağa, sola saldran faşitlere sesleniyorm; Buradaki analar, çocuklarını kaybetmelerine rağmen halen barış, barış diye bağırıyorlar. Bunlar utansınlar."

  Adliyede Uludere dosyasını kapattınız, vicdanlardaki dosyayı nasıl kapatacaksınız
  Konuşmalardan sonra anma törenine katılanlar, hava saldırısında ölen 34 kişinin mezarını ziyaret etti.

  ANALAR HERGÜN AĞIT YAKIYOR

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 34 sivil köylünün bombalanarak katledilişinin üzerinden 3 yıl geçmiş olmasına rağmen Roboski'nin acısının hala tazeliğini koruduğunu söyledi. Roboski'de anaların her gün ağıt yakmaya, karalar giymeye devam ettiğini belirten Tanrıkulu, "Roboski halkı, hesap vermekten kaçınan katliamın esas sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'ın, her gün televizyon ekranlarından demokrasi, özgürlük nutuklarına tanık oluyor." dedi.

  'İNSANLIK ONURU HEDEF ALINDI'

  Mustazaflar Cemiyeti Diyarbakır Şubesi, 28 Aralık 2011 tarihinde 34 kişinin hayatını kaybettiği Roboski katliamıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, 28 Aralık 2011'in tarihin kanayan sayfalarından biri olduğu belirtilerek, şöyle denildi: “Anaların karalar bağladığı o gün, Şırnak’ın Uludere kazasına bağlı Roboskî kırsalında 34 masum, güya hamileri olacak devletin şedit yüzünü gördüler. O gün sadece insanlar değil, şefkat ve merhamet de katledildi. Bombalar sadece canları değil, insanlık onurunu da hedef aldı. Yıllardan beridir mazlum Kürt halkının yaşadığı katliamların, zulümlerin faili bazen devlet bazen de PKK oldu. Kürdistan tarihinde yüzlerce katliamın altında imzası olanlar yaptıklarından dolayı halka hesap vermedi. Ne tuhaftır ki bu katiller her defasında hata ve yanlışlıktan bahsettiler. Tıpkı Roboskî ve 6-7 Ekim Amed vahşetinde olduğu gibi. Hep derin ellerden bahsedip bir provokatör arayarak kendi işledikleri katliamlara dışardan fail bulmaya çalıştılar. Hiçbir zaman zalim yüzlerini ve kendi işledikleri cinayetlerin katillerini görmedikleri gibi kendilerinden olan katilleri koruyup kolladılar.

  Adliyede Uludere dosyasını kapattınız, vicdanlardaki dosyayı nasıl kapatacaksınız
  ADIYAMAN VE URFA’DA ULUDERE PROTESTOSU

  ADIYAMAN ve Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’nde, Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde 34 kişinin öldüğü hava operasyonunun 3’üncü yıl dönümü nedeniyle protesto gösterileri düzenlendi.

  Adliyede Uludere dosyasını kapattınız, vicdanlardaki dosyayı nasıl kapatacaksınız
  Adıyaman’da Gölbaşı Caddesi’nde toplanan HDP ve DBP üyeleri, 34 kişinin öldüğü operasyonun yıl dönümü nedeniyle yürüyüş düzenledi. Gölbaşı Caddesi’nden pankart ve dövizlerle Demokrasi Parkı’na yürüyen kalabalık adına HDP İl Eş Başkanı Fahriye Akbaba tarafından basın açıklaması yapıldı. Kalabalık, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı