Gündem Haberleri

  Adliye önündeki protestoya polis engeli

  Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)
  16.11.2009 - 13:22 | Son Güncelleme:

  MERSİN'de şair Oktay Avcu, İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nda ıslak imzası olduğu öne sürülen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını protesto etmek için Adliye'ye siyah çelenk bırakmak isteyince polis engeline takıldı.

  Oktay Avcu, ‘Herkese eşit adalet’ yazılı siyah bir çelenkle Mersin Adliyesi'ne geldi. Adana’da 1989'da dönemin Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'a hakaret ettiği gerekçesiyle ikametgahının sabit olması ve bir işinin bulunmasına rağmen 44 gün cezaevinde kaldığını hatırlatan Avcu, Albay Dursun Çiçek'in sabit ikametgah sahibi olması nedeniyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını protesto ettiğini söyledi. Getirdiği çelengi Adliye girişine bırakmak isteyen Avcu’ya polis engel oldu.

  Polisin Adliye'ye çelenk bırakmasına izin vermediği Avcu, yaptığı açıklamada, “Albay Dursun Çiçek’in kaçma şüphesi bulunmaması ve sabit ikametinin olması, yargıda çifte standardın göstergesidir. Ülkemin yargıçlarının, ülkemin şairlerine, öğrencilerine, sanatçısına, işçisine ve işsizine güvenmeyip konu üst düzey bürokratlar ve askeri mensubu olduğunda vicdanlarını sorgulayıp müsamaha göstermesi, yurttaş olarak insan olarak vicdanımı sızlatıyor, canımı acıtıyor. Ülkeme de yargının vatandaşlara ayrı bürokratlara, askeri mensuplara ayrı muamelesini istemiyoruz. Suçlu her yerde suçlu, masum her yerde masumdur. Yüce Türk yargısı herkese aynı eşit mesafede durmalıdır” dedi.
  Avcu, konuşmasının ardından beraberinde getirdiği çelengi Adliye karşısındaki parka bırakarak, tekrar geldiği Adliye'de, Albay Çiçek'i tahliye eden İstanbul 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakkında da suç duyurusunda bulundu.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı