Gündem Haberleri

  Adli Tıp uzmanlığı

  A.A
  16.11.2009 - 23:28 | Son Güncelleme:

  "İşkence ve insanlık dışı muamelenin soruşturulması ve belgelendirilmesini” öngören “İstanbul Protokolü Eğitim Projesi” kapsamında adli tıp uzmanı olmayan hekim, savcı ve hakimlere verilen eğitim sona erdi.

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından hazırlanarak 1999 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilip uygulamaya giren “İstanbul Protokolü” kapsamındaki eğitim projesinin kapanış töreni Başkent'te yapıldı.
  Gürkent Otel'deki törende konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, heyecan verici bir projenin sonuna ulaştıklarını belirtti.

  Türkiye'de adli tıp uzmanı olmayan ancak rapor düzenlemekle görevli 8 bin hekimden 3 bin 479'unun proje kapsamında eğitimden geçtiğini ifade eden Gürsoy, “Bu konuda belki de ilk defa resmi kurumların bu kadar kararlı bir biçimde bu işin önlenmesi konusunda tavır alışlarına tanık oluyoruz” dedi.
  İşkence ve kötü muamele sorunun sadece eğitimle çözülemeyeceğini kaydeden Gürsoy, çok ciddi ve geniş boyutlu bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

  TTB'nin işkence ve kötü muamele konularıyla başından beri ilgili olduğunu kaydeden Gürsoy, kurumların ortak kararlılığıyla tutuklu ve hükümlülerin tedavi ve sevk edilme süreçlerinde yaşanan sıkıntıların giderileceğine olan inancını dile getirdi.

  Uluslararası İşkence Kurbanları Rehabilitasyon Konseyi (IRCT) Genel Sekreteri Brita Sydhoff da 21 ay önce projenin açılışını yaptıklarını anımsatarak, başta TTB olmak üzere projeye katılan kurumlara göstermiş olduğu çabalardan dolayı teşekkür etti.

  Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce de projenin başarıyla bitirildiğini, sürdürülmesi için her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

  “İstanbul Protokolü'nün, hataların kabulü ve tedavisi yönünde neler yapılabileceğinin bir göstergesi olduğunu” anlatan İnce, “Bu proje, ülkemizin çağdaşlaşma anlamında kararlı olduğunun bir göstergesidir” dedi.
  Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ömer Faruk Koçak da Bakanlık olarak projede yer almaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, “Bu proje Hükümet'in işkenceye tavrının önemli bir sonucudur” diye konuştu.
  Konunun bütün taraflarının projede yer aldığını vurgulayan Koçak, protokolün en önemli uygulayıcılarının hakimler ve hekimler olduğunu söyledi.

  Bütün hekimler eğitim alana kadar eğitimleri sürdürmeyi hedeflediklerini ifade eden Koçak, projenin uygulanmasının devletin işkenceye karşı tavizsiz mücadele ettiğinin bir aracı olacağını da sözlerine ekledi.

  Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı Hakim Özcan Avcı da projenin, AB ilkelerinin hayata geçirilmesi anlamında önemli bir örnek teşkil ettiğini belirtti.

  Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Erwan Marteil de işkencenin dünyada halen varlığını sürdürdüğünü kaydederek, “AB ve Türkiye'nin, işkencenin önlenmesinde ortak bir tabanı paylaştığını” ifade etti.
  AB'nin bu tür projeleri her zaman destekleyeceğini belirten Marteil, projenin, işkence iddialarının tıbbi olarak araştırılması ve raporlanmasını içerdiğini dile getirdi.

  Protokolün amacının işkence mağdurlarının tedavisi ve sorumluların cezalandırılmasını sağlamak olduğunu söyleyen Marteil, protokolün, işkence iddialarının araştırılmasında bir metodoloji yaratacağını umduğunu kaydetti.
  Türkiye'nin Kopenhag kriterlerine uyum konusundaki çalışmalarının umut verici olduğunu anlatan Marteil, “Umarım ki bu projelerle Türkiye'deki işkence iddiaları son bulur ve işkence mağdurlarına yeterli tedavi imkanı sağlanır” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı