GeriGündem Adli kontrolde yeni dönem... İmza yerine parmak izi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adli kontrolde yeni dönem... İmza yerine parmak izi

Adli kontrolde yeni dönem... İmza yerine parmak izi

Darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar ve davalar nedeniyle cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısı 200 bini aştı. Bu gelişmenin ardından denetimli serbestlik uygulamalarındaki artış dikkat çekti.

Denetimli serbestlik kapsamında bulunan hükümlü sayısı 360 bine yaklaştı. Bunlardan 300 bine yakını da yurtdışına çıkış yasağı ve karakola imza verme gibi uygulamalarla adli kontrole tabi. Adli kontrol şartı uygulanarak serbest bırakanların sayısının artmasıyla yeni bir uygulama devreye sokuldu.

Adli kontrol uygulanan kişiler, polis merkezine gidecek, yazılı imza yerine elektronik ortamda parmak izini okutacak. Böylece hem savcılık hem ilgili tüm birimler imzayı anında görebilecek. Polis merkezleriyle mahkemeler arasında gidip gelen imza kayıtları yerine şüphelilerin durumu elektronik ortamda takip edilebilecek. Adli kontrol şartı uygulanan kişinin imza verip vermediği, firari olup olmadığını ilgili mahkeme ve savcılık elektronik ortamda anında görüp takibi yapabilecek.

10 İL, 36 MERKEZ
Pilot olarak seçilen, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir’in de bulunduğu 10 il ve 36 polis merkezinde uygulamaya konulan ‘parmak izi okutulması’ işleminde şu ana kadar başarı sağlandı. Anlık bilgi paylaşımının yanı sıra polis ve savcılığın iş yükü de azaldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle